| suntbineeee a întrebat:

Am o problema si nu prea stiu cum sa o rezolv, anul trecut in 2019 in august am facut o întrerupere de sarcină, in septembrie a fost totul bine iar din octombrie au început niste dureri îngrozitoare, uneori ma apuca pe strada de nici nu pot sa merg, ma doare foarte tare si in timpul actului sexual. Mentionez ca nu am mai fost la nici un control de atunci si nici acum nu pot merge deoarece toate cabinetele sunt închise. Aveti idee ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| DuckDodgers0 a răspuns:

Ar cam fi cazul sa mergi la un control ginecologic...

| Trex157et777 a răspuns:

Daca ti-ai avortat copilul, un suflet atunci si meriti!

| suntbineeee explică (pentru Trex157et777):

Eu zic sa nu vorbesti aiurea daca nu stii despre ce a fost vorba!

| Trex157et777 a răspuns (pentru suntbineeee):

Daca copilul a fost sanatos atunci ai facut o crima! Ai ucis propriul tau copil! Daca nu a dost in regula se mai intelege!

| Trex157et777 a răspuns (pentru suntbineeee):

*Fost

| suntbineeee explică (pentru Trex157et777):

Sunt conștientă că am cerut părerea pe un site public unde oricine isi poate da cu parerea, dar hai sa nu aruncam cu comentarii răutăcioase cand nu se stie despre ce e vorba. Doar dumnezeu ma poate judeca pe mine si pe restul femeilor ce fac asta, te crezi dumnezeu? Nu.

| Trex157et777 a răspuns (pentru suntbineeee):

Si crezi ca Dumnezeu va lauda ce ai facut? Iti spun eu! NU

| Eireann a răspuns (pentru Trex157et777):

Deci daca un copil are o malformatie sau sindromul Down nu mai e suflet? Sau nu mai e copilul tau? Ori e crima, ori nu este...

| Liviutltl a răspuns (pentru Trex157et777):

Denisa iti spune sa mori in iad

| Trex157et777 a răspuns (pentru Eireann):

Ba da!

| Trex157et777 a răspuns (pentru Liviutltl):

Care Denisa?

| Paendeo12 a răspuns:

Cabinetele ginecologice sunt deschise. Mergi urgent la un control. Dupa intreruperea de sarcina, medicul trebuia sa te cheme la un control si un Papanicolau la 2 saptamani dupa, ca sa se asigure ca a decurs bine procesul. Iar parerile cu "ai ucis un copil" sunt impartite. Momentan, suntem indeajuns de inapoiati ca cineva sa se gandeasca la femeia care trece prin asa ceva si la trauma prin care trece ea, toti se gandesc la "embrion"/"fat" (pentru ca in stadiul in care se poate face avort, nu este dezvoltat ca si copil inca). Lumea o sa judece oricum, nefiind informati despre ceva ce nu ii priveste oricum. Tu mergi la medic, in primul rand, este indicat sa iti faci control anual si papanicolau, iar in al doilea rand, sa nu fie vorba de ceva mai serios.