| wwwcopilulro a întrebat:

Am o problema si vreau urgent niste sfaturi/raspunsuri. Vot+fundita. La 27 feb 2013 am avut un avort sponat de 8-9sapt (mi s-a facut chiuretaj) o luna si ceva de zile nu am avut deloc contact sexual cu sotu. menstruatia a venit pe 19 aprilie 2013. apoi am avut contacte sexuale neprotejate. si acum nu mi-a venit inca menstruatia, am facut deja 3 teste si au esit negative. Stiu ca este riscul de a ramine din nou insarcinata. Dar fatul se va dezvolta normal? Care sunt problemele care le voi intilni in posibila sarcina? Nu vreau sa fac un avort iarasi. Ne dorim enorm de mult un bebelus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

In cazul in care ai ramas insarcinata(si este posibil), fatul nu are nimic de patimit. Dupa un chiuretaj, intre cicluri, poate sa difere numarul de zile.Ca nu ti-a iesit "pozitiv"testul, poate este prea devreme sa se vada. Din 19 apr, daca ai ciclul de 28 zile(4 zile menstra+10zile pana la jumatatea ciclului=14zile,cand se produce ovulatia), ar trebui sa-ti vina menstra in jur de data de 16 iunie.Respingerea fatului,dupa ceva timp,depinde de alte lucruri:stres,efort, carente de vitamine, minerale... Daca ai ramas insarcinata sau nu, ai grija in primul rand de organismul tau, de tine.Copilul o sa vina si el.Sanatate!

| wwwcopilulro explică (pentru pietrean):

Sincer. cind am citit ceea ce mei scris tu acum, mi s-a facut piela de gaina. mi sa mai usurat un pic de pe suflet. Speram si noi sa fie bine. Motivul pentru care am pierdut sarcina trecuta, a fost din cauza stresului. La 5 sapt de sarcina a decedat bunelul meu, la 6 saptamini a plecat sotu peste hotare si a ramas totul pe seama mea. am fost foarte ingrijorata. Iti multumesc enorm de mult de raspuns...

7 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Ma bucur ca am putut sa-ti fiu de ajutor, mai ales ca nu este sotul langa tine! Fa tot posibilul sa fiti impreuna!

| pietrean a răspuns:

Depinde ce probleme medicale ai,de ai pierdut o sarcina! Oricum,marea,soarele,nu face rau nimanui,dar sa nu faci excese:stat mult in soare,inot mult,pierdut noptile prin baruri,bautura in exces,sex "agresiv", dureros... Dupa trauma pe care ai avut-o, chiar va sfatuiesc sa plecati undeva, unde sa va regasiti, sa va linistiti.Nu stiu in ce oras locuiti, ca sa va recomand Bulgaria, eventual statiunea Albena, ca este mai aproape de granita.La noi, in Romania...ce sa zic, am fost multi ani, acum, sa ma pici cu cearasi nu ma mai duc.Am vazut diferentele la tot ce vrei:masa, cazare, pret, ospitalitate, facilitati.Si nu suntem niste persoane fitoase, pretentioase.Cautam odihna si sa avem totul la dispozitie. Vrei detalii?

| wwwcopilulro explică (pentru pietrean):

Apropo noi suntem din Moldova... Sotul a revenit in Moldova dupa sarcina pierduta, acum suntem impreuna...La mare inca nu stim unde sa plecam., mai vedem.

| pietrean a răspuns:

Din Moldova de peste Prut, sau Moldova noastra?

| wwwcopilulro explică:

Apropo vara asta vrem sa plecam la mare, pentru posibila sarcina nu va dauna? Sau chiar daca plecam la mare sa nu stau foarte mult pe plaja? voi ce ziceti?