| bosnea marinela a întrebat:

am o problemica daca pot spune asa fumez.si vreau sa ma las de acest viciu.mentionez ca inainte fumam un pachet de tigari apoi intre 10 si 12 pe zi.acum am ajuns sa fumez intre 5 si 8 tigari. nu stiti vreun remediu in afara sa ma duc la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu mai fuma. Nu mai aprinde nici o tigara. Cauta cartea lui Allen Carr - In sfarsit nefumator... O gasesti pe lovesite la download. Citeste-o!

| mioara a răspuns:

Vointa este cel mai bun medic.

nony
| nony a răspuns:

Nu exista nici un remediu medical la asa ceva.Singurul lucru de care ai nevoie este : VOINTA. daca nu o ai, nu o sa te lasi in veci vecilor.Crede-ma pe cuvant

| macarale a răspuns:

Pai daca ai ajuns de la un pachet la 5 tigari pe zi ai facut deja progrese. (nu stiu cum ai reusit - vreau si eu sad) tine-o tot asa si o sa iti iasa. totul tine numai de tine.

| FearNoEvil a răspuns:

Trebuie sa stea cineva cu biciu' pe tine. Sa-ti dea peste mana cand iti aprinzi tigara. laughing Mie asta mi-ar trebui, sincer. Si eu m-am hotarat de vreo 2 zile (dupa aproape 12 ani) sa ma las. Vedem daca reusesc.

| adinescu a răspuns:

Tot timpul mi s-a parut o prostie faza cu "nu ma pot lasa de tigari". gandeste logic daca t lasi ce poate sa se intample? absolut nimc rau. e foarte simplu nu mai fumezi si gatahappy

| 1968 a răspuns:

Le arunci si gata cu fumatul e tare simplu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa reduci cantitatea de nicotina ce intra in organism treptat, fumand tigari "mai light" decat fumezi acum insa pastrand numarul. daca te lasi brusc si n-ai un psihic puternic intri in sevraj, asemeni celor dependenti de droguri. Trebuie sa intelegi mecanismul dependentei tale si sa-l stapanesti. Deci, tigari mai light, cu continut mai mic de nicotina si trepata reduci numarul. Inlocuiesti cu Nicorette cat poti. Intr-o zi dispare si nevoia. Apropos pentru cei care se lasa brusc si se ingrasa, din falsa impresie ca mananca mai mult. Mananca la fel insa se deregleaza glanda hipofiza. Deci ai grija cu schimarile bruste asupra organismului.

| papushikroz a răspuns:

Trebuie sa fii puternica si sa spui NU acestui viciu.In loc de tigara incearca sa iei o guma de mestecat