| Barbiiiiie a întrebat:

Heii tpu.As vrea si eu niste sfaturi, de la un timp ma doare maseaua de jos foarte tare desi nu am nici o carie, nimic ma doare incontinuu, nu stiu ce sa mai fac am luat pastile de ex:aulin, nurofen, algolcamin tot degeaba, de mancat nici atat nu reusesc, cu toate ca mananc in partea cealalta, ma doare maseaua. Acum cu o luna in urma mi-am pus plomba la maseaua asta, pentru ca aveam o carie. De 3 zile incoace a inceput sa ma doara prea tare. Se poate sa te doara maselele chiar daca nu ai carie? Vi s-a mai intamplat? Oare e de vina nervul?
Astept raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Sunt de părere că este din cauza nervului.
Nu îţi pot da informaţii concrete deoarece nu am cunoştinţe suficiente în domeniu.
Îţi recomand să faci o vizită la medicul stomatolog să vezi exact care este problema.
Pa-pa.

| KTAleen a răspuns:

Da,mergi la dentist.
Exista cateva cauze care pot da dureri la un dinte vital obturat, dar mai exact iti spune doctorul. Stai linistita, nu te lua dupa sammy, n-o sa ti-o scoata laughing

| SammiSchüler a răspuns (pentru KTAleen):

Am spus ce mi s-a intamplat mie :/. am si specificat ca poate are norocul sa i-o salveze

| SammiSchüler a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un stomatolog. da, cred ca e de vina nervul :/. de exemplu, si mie mi-au pus o plomba si in cateva saptamani mi-a cazut. anyway eu mi-am si scos maseaua respectiva dar poate tu ai norocul sa ti-o salveze ^^