| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru cinava cu mai multe cunostinte ginecologice.Sunt fata si de ceva timp am o senzatie groaznica de disconfort in zona intima, urmata de o secretie care nu-mi place si care imi lasa mereu slipul umed si mancarimi in zona.Am fost la ginecolog si mi-a dat tratament pentru vaginita.Niste ovule Cervugid si o crema lomexin.Si mi-a spus sa incep tratamentul in prima zi dupa incetarea menstruatiei.Acum tratamentul cat trebuie sa dureze? 3-4 zile sau sa termin toate ovulele? Si cel mai grav e ca inainte de a ma duce la ginecolog ma ustura foarte tare zona dintre perineu si unde se termina labiile, daca intelege cineva.Si acum, dupa procedura de la control ma ustura si mai tare. E ca si cum ar fi o rana deschisa, desi nu e sange, doar ma ustura. Ce sa fac? Cum sa scap de arsura si usturimea asta? E foarte jenant, imi vine si in public sa ma scarpin acolo ca nu suport.Si mai mentionez ca nu am mai facut sex de mult., de vreo 5 luni.Sa fie si asta vreo problema? Am 20 de ani si nu mi s-a mai intamplat.Plus ca am un singur partener, nu am avut mai multi.Cineva care stie si poate sa ma ajute? Rog mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa faci tratament pana termini ovulele si apoi, dupa 5 zile de la terminarea tratamentului, sa te duci din nou la ginecolog pentru a vedea daca te-ai vindecat sau daca ai nevoie de o continuare a tratamentului. In plu, trebuie ca pe toata perioada tratamentului si minim 6 saptamani dupa aceea sa iti fierbi chilotii si prosoapele dupa fiecare folosire si sa le calci cu fierul foarte fierbinte (e necesar sa fie albe de bumbac). Toaleta si cada se spala cu Domestos dupa fiecare folosire. Daca intretii in aceasta perioada contacte sexuale, trebuie sa folosesti prezervativ. Infectia pe care o ai nu are nici o legatura cu abstinenta sexuala, este fie provocata de excesul de antibiotice, fie ai luat-o de undeva (o toaleta, piscina, haine purtate impreuna cu alta persoana).

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tratametul trebuie urmat timp de 7-10 zile. Tratamentele ginecologice de acest fel trebuie urmat şi de partener pentru a preveni recidiva.
Posibil să nu fie pus un diagnostic corect şi să fie o vulvo-vaginită care are această simptomatologie iar tratamentul este mult mai complex, se administrează local extern/intern dar şi pe cale orală (antibiotic sau antimicotic, etc.).
Sfatul meu este să consulţi un alt medic, să ceri recoltare de secreţie şi ecograf intravaginal, activitatea sexuală se suspendă pe toată perioada tratamentului (am făcut menţiunea ceva mai sus pentru ce) şi igiena locală va fi mult mai strictă: lenjeria intimă se schimbă zilnic, să fie bumbac 100% (se spală şi se fierbe), vasul de toaletă va fi dezinfectat tot zilnic, etc.
Atenţie, evită contactul cu toalete publice, sunt sursă de infecţii genitale.
Sănătate.
Pa, pa.

| ToxxxxxyiLiycKxKxKx a răspuns:

Pffff.pai eu te sfatuiesc sa mai consulti un ginecolog.pe langa astea poti folosi femigin pe si un irigator cu ceai de musetel. dar cel mai sigur e vizita la un alt doctor ginecolog.
bafta si sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Primesti sfaturi online gratuite si daca doresti este si un tratament pe www.scapa-de-vaginita.eu... merita testat. eu am obtinut rezultate bune.