| IDK98989823 a întrebat:

Bună..Am o urina galbena fff galbena..De ce? Menționez ca urinez ff des. Abia urinez și dupa iar îmi trebuie ce poate sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alindumitru083 a răspuns:

Ai urina galbenă pentru că nu bei suficientă apă într-o zi.
Este recomandat sa bei 2 litri sau 2 litri jumate pe zi.
Atunci când urinezi des, poți fi suspect de diabet zaharat.
Sau poate ai o infectie urinară.
Du-te fă niște analize de sânge și urină. Apoi du-te la medicul de familie sa le citeasca.
Daca ai glicemia peste 120-130, poate fi un semn ca ai diabet zaharat.
Dar poti sa ai la fel de bine si o infectie urinară.
Du te fă analize de sânge și urină și apoi te duci la medicul de familie.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu bei suficienta apa in perioada asta foarte calda.
Ai nevoie de cel putin 2-3 litrui de apa pe zi, ca sa te hidratezi si ca rinichii tai sa elimine tioxinele printr-o urina normala.

| sammie a răspuns:

Daca este inchisa la culoare este din cauza ca nu prea consumi lichide. Dar daca si urinezi des poti avea vreo problema. Mai bine mergi la doctor.