| anonim_4396 a întrebat:

am omis un drajeu de Artizia in saptamana 3, prospectul spune asa:

Utilizaţi un drajeu imediat ce realizaţi omisiunea (chiar dacă înseamnă utilizarea a două drajeuri
simultan) şi utilizaţi drajeul următo
r la ora obişnuită. Începeţi să utilizaţi cutia următoare imediat după
folosirea ultimului drajeu din cutia curentă,
astfel încât să nu fie nici o pauză între cutii
. Sângerarea
de întrerupere poate apare numai după utilizarea celei de
a doua cutii, însă există posibilitatea unor sângerări uşoare sau a unor sângerări intre menstruaţii pe durata administrării drajeurilor.
Dupa utilizarea celei de a 2 a cutii, fac pauza 7 zile? Si exista vreun risc sa raman insarcinata, trebuie sa folosesc si alta metoda contraceptiva? Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu nu știi să citești clar prospectul?
Până la următoarea administrare aplici metode contraceptive suplimentare dacă au trecut mai mult de 12 ore de omisiune!
Următoarea cutie o folosești din a 8-a zi de la terminarea primei cutii chiar dacă menstra este prezentă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Citeşte prospectul calumea şi nu te mai juca, respecţi întocmai indicaţiile de pe prospect.
Te pup!