| Alina_8019 a întrebat:

Buna . Am pelada , o forma de alopecie si se manifesta prin caderea parului.Mie mi-a cazut din cap si la sprancene . Puteti sa-mi spuneti va rog un tratament care ar fi bun si ar da rezultate ?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Pentru stabilirea tratamentului este recomandabil sa fiti consultat de un medic dermatolog, chiar daca in 1/3 din cazuri se poate produce o crestere spontana a parului. In aceste cazuri parul creste la inceput grizonat sau alb, dar dupa un timp revine la culoarea initiala.
Recresterea naturala a parului poate fi grabita prin tratament. Exista o multitudine de tratamente (corticosteroizi topici, cignolin, difenciprona, minoxidil, corticosteroizi intralezionali etc.) dar nici una dintre ele nu are rezultate perfecte la toti pacientii. Unele dintre tratamente produc doar ameliorari temporare si parul poate recadea de indata ce tratamentul a fost oprit. In acelasi timp nu neglijti ingrijirea personala: parul trebuie sa fie curat si pieptanat o data pe zi cu maxima grija, pentru a putea urmari evolutia bolii.
Tratament local:
- minoxidil solutie 2% sau 5%
- minoxidil si tretinoin
Tratament sistemic:
- la barbati: finasterid 1 mg/zi
- la femei: ciproteron acetat, spironolactona, flutamid, estrogeni
http://www.i-medic.ro/......i%E2%80%9D

| raspunz a răspuns:

Salut, tratamentul pentru așa ceva trebuie prescris de un dermatolog și ar fi util să consulți și un endocrinolog.
Medicamentele care dau rezultate au efecte adverse care trebuie urmărite de medic.
http://en.wikipedia.org/wiki/Alopecia_areata

| mihhay a răspuns:

Buna! Si eu am pelada si ma gandeam sa iti dau un sfat. o parere. De 2 ani ma rad pe cap si cam de 3 ani am inceput sa am probleme. M-am obisnuit cu aceasta boala. Am urmat diferite tratamente cu efecte destul de bune dar din cauza banilor am renuntat. E cam tarziu acum... daca vrei sa mai vorbim trimite-mi un mesaj privat sau un raspuns.

| mihhay a răspuns:

Buna! Ai reusit sa scapi de pelada?