| claudia_6979 a întrebat:

Buna am probleme cu ochii de vreo saptamana seara mi se punea ceata in fata ochiilor si ca sa vad sa citesc trebuia sa ma incordez, acum de 2 zileii spimt ocbositi mereu si ziua acum imi vine un "curent rece "la ochii ceea ce ma face sa clipesc foarte des poate e vorba de conjuctivita? dar de ce vedeam in ceata.despre ce este vorba? la doctor o sa ma duc dar acum nu am timp, si sunt foarte curioasa sa stiu ce am.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La intrebarea cu, conjunctivita, nu cred. Mi s-a intamplat si mie:imi simteam ochii obositi, simteam ca nu pot sa-i tin deschisi si-mi lacrimau, mi se umflasera, erau rosii si am crezut tot asa, ca e conjunctivita, dar era de la raceala si mi-au trecut. Iar cu ceata si mie mi se mai intampla cand ma intind in general sau cand, dupa un timp in care am stat relaxata, am facut miscari bruste.Mai bine sa te duci la doctor, ca sa fii sigura, dar nu fi ingrijoratawinkings-ar putea sa fie acelasi lucru ca si la minewinking.

4 răspunsuri:
| annie_8842 a răspuns:

Probabil va trebui sa porti ochelari... asa am avut si eu... daca te dor ochii si nu vezi departe vei avea miopie [cu lentile de -, permanente] iar daca nu vezi bine aproape vei avea probabil hipermetropie [care necesita lentile + si nu trebuie sa le porti doar cand citesti]. Hipermetropia poate sa apara si din cauza varstei [mama are deja a 35 de ani], iar miopia din cauza stresului sau luminii puternice, "bagatul capului in caiet" etc. Miopia poate sa fie si mostenita.

Sper ca te-am ajutat:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Numai un consult oftalmologic poate da un diagnostic exact, nu noi, cei de pe site.
Răspunsurile noastre sunt pur orientative, nu exacte chiar dacă unii fac gălăgie, ei nu pricep că totul aici este virtual şi nu bate viaţa reală!
Consumă morcovi cruzi, ajută foarte mult la vedere, în special cea nocturnă.
Pa, pa.

| claudia_6979 explică:

Senzati aceea de aer rece si clipire deasa mi-a trecut. dimineata nu am mai avut nimic. dar obosesc cand scriu o sa ma duc la un control saptamana asta.nu mai pot amana.multumesc mult pentru raspuns o sa va tin la curent.

| claudia_6979 explică:

Am fost la oftalmolog si mi-a dat ochelari...antireflectie,sa-i port cand stau la pc, cand citesc multe nu cand citesc 5 minute, cand invat cand scriu...