| Cătălina1115 a întrebat:

Hei! am o problema de ceva luni
Ma dor ochii, dar nu mereu, depinde de cat scriu la scoala sau idk! Imi lacrimeaza ochii fara a avea contact cu ceva ce sa le provoace asta! Uneori cand imi fortez ochii mi se face o ceata in fata ochiilor timp de cateva secunde, tot daca clipesc nu se intampla nimic! Ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pari a avea miopie. Mergi la un oftalmolog

| darkcynical232 a răspuns:

In primul rand trebuie sa iti propun sa merg la un consult oftalmologic. Cu ochii nu te joci. Doar un specialist iti poate pune un diagnostic bun.
Acum ca am specificat acest lucru pot sa incep. Stai foarte mult la calculator? Stai o gramada cu ochii in smartphone (cu luminozitatea la max.)? Din propria experienta, acestia au fost factorii discomfortului meu anul trecut. (Vedeam in ceata si ma dureau ochi..nu imi mai amintesc daca imi si lacrimau). Solutia folosita? Un spray pentru ochi. Sprayul se foloseste pe ochiul inchis. Pretul e un pic mare (~50 lei).

| Cătălina1115 explică (pentru darkcynical232):

Nu, nu pot sta cu luminozitatea mare, e la cel mai miv volum, ma dor ochii, nu stau deloc la calculator.

| Cătălina1115 explică:

Nu stau la calculator foarte mult
Pe telefon stau cu luminozitatea mica