| кא๔ a întrebat:

Am rubeolaa si ma doare gatul ingrozitor. Si de cand m-am trezit nu pot sa mai vorbescc mi-am pierdut vocea. Nici pe mama nu pot sa o mai strig daca am nevoie de ceva. Spuneti-mi ce sa fac. Am incercat ceai indulcit doar cu mieree dar vad ca nu are efect si va rog fara chestia cu oul crud ca am incercat si cand am pus paharul sa il beau mi s-a facut rau,!
Vaa orgg ce sa fac! REPEDE!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Poti sa folosesti paracetamol si multe lichide (ceai cald) pentru a preveni dezhidratarea.Multa sanatate!

| ĤĔĹĹŐРĨŚŚŶ a răspuns:

Pai asa este cu rubeola, eu am avut scarlatina si luam peniciline la 6 ore(total 28 peniciline si 3 moldamine la urma)la scarlatina era mult mai grav cu gatul, eu nu puteam sa mananc noimic tare, asa e 2 3 zile dupa iti da drumul gatul si nu mai ai nimic, ai putea sa iei faringosept etc.Nu e nimic grav stai linistitabig grin

| cei7pitici a răspuns:

Cea mai buna solutie este sa o sune mama ta pe doctorita ta de familie, ea va sti cum si in ce mod sa-ti treaca! Cel mai bun sfat este sa ceri o parere unei persoane cu cunostinte medicale, farmacista sau doctorita o sa-ti dea ea ceva stai linistita, este sezonul rubeolelor! Sanatate!

| daryutza a răspuns:

Am fost si eu in situatia ta. Si am incercat si eu si miere si siropuri dar nu cred ca o sa treaca de cat atunci cand trece si rubeola sad