| Ioana2012J a întrebat:

Mă doare gâtul îngrozitor, nu pot vorbi, simt că mi-am pierdut vocea. Ştiţi vreun remediu? Cum se numeşte ceea ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GroparuVesel a răspuns:

Se numeste guturai dar poate fi si un inceput de laringita sau amigdalita, sau pur si simplu doar o infectie sau raceala.Iti recomand pastile pentru gat ( din acelea de supt - strepsils cel mai bun sau trachisept ) si poate un paracetamol / algocalmin. Daca in 3 zile nu trece / se amelioreaza consulta medicul.

2 răspunsuri:
| Anca95 a răspuns:

Buna.Incearca propolis.o lingurita dimineata si seara.este un remediu natural, care pe langa faptul ca iti vindeca durerea iti intareste si sistemul imunitar.

| nico097 a răspuns:

Probabil ai o bronsita gat inflamat.Incearca sa bei ceai si ia o lingurita de miere de preferat multiflora sau sirop de muguri de brad sau pin.Multa sanatate