| JohnnyWalkerBravo a întrebat:

Care sunt cele mai efective Ceaiuri pentru Durerea de Gat? si cat Ceai trebuie sa bei? intreb ca sa stiu ce sa iau si cat sa beau cand ma mai doare Gatul si ca sa imi treaca mai repede.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Eu beau ceai de salvie cand ma doare in gat. Referitor la cat ceai trebuie sa bei, in loc sa bei apa in ziua respectiva bea doar ceai, au am baut ceai de salvie in loc de apa timp de 3 zile si n-am patit nimic, ba chiar mi-am rezolvat gatul, ajunsesem in punctul in care nu mai puteam sa mananc nimic, dupa o zi de ceai de salvie nu am mai avut probleme!

| JohnnyWalkerBravo explică (pentru RB26DETT):

Bine, voi incerca Salvia.

| RB26DETT a răspuns (pentru JohnnyWalkerBravo):

Recomandarea mea, sa nu-l bei fierbinte dar nici cand se raceste, ceaiul asta devine amar daca sta o vreme dupa ce se raceste, daca vrei sa aiba efect nu pune zahar in el, in schimb poti folosi miere de albine.

4 răspunsuri:
| alinadianaaa a răspuns:

Pentru o inflamatie minima a amigdalelor este recomandat sa bei doar ceai, dar daca amigdalele prezinta o inflamatie mai puternica incearca produsele de Dacia Plant destinate acestei patologii. Ceaurile care calmeaza durerea de gat sun cele de musetel, cimbru, tei, este recomandat sa bei 2-3 cani pe zi amestecate cu cate o lingurita de miere de albine.Atentie ceaiul nu se bea fierbinte se bea caldut, deoarece poate agrava situatia.

| JohnnyWalkerBravo explică (pentru alinadianaaa):

Multumesc pentru sugestie.