| Fumiko a întrebat:

Buna,am scolioza iar docorul de familie m-a trimis sa fac fizioterapie.Eu stau in Arad si pana acum nu am mai facut asa ceva si nu stiu unde as putea gasie o fizioterapie care sa lucreze cu casa de asigurari.La spital pot sa fac asa ceva? Dati-mi va rog mai multe adrese! Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Fizioterapeut bun care sa aiba un bagaj de cunostinte pentru tratarea scoliozei nu o sa gasesti la spital sau care sa lucreze cu casa de asigurari. Va trebui sa-ti platesti sedintele si daca as fi in locul tau as da oricati bani, cat se poate fa exercitii, sanatatea nu are pret, pe urma o sa-ti para rau ca nu ai dat toti banii ca sa-ti rezolvi problema. Ma indoiesc ca parintii nu ti-ar da bani pentru asta.

| Fumiko explică (pentru CuriousStuff):

Ai inteles gresit intrebarea, eu caut un fizioterapeut care sa fie mai aproape de mine si care sa lucreze cu casa de asigurari.Am intrebat de spital fiindca e mai aproape de mine si am auzit ca si acolo se poate face.Parintii normal ca imi dau bani fiindca tin la sanatatea mea.Deci sti prin Arad undeva unde sa pot face fizioterapie cu casa de asigurari? happy

| CuriousStuff a răspuns (pentru Fumiko):

Ba am inteles-o bine, si ti-am zis ca nu o sa gasesti fizioterapeut care sa fie gratuit (i.e. decontat de casa de asigurari) cel putin nu unul bun, si decat sa te duci la unul care face mai mult fizioterapie cu oamenii plegici si cu reumatism mai bine te duci la unul care e specializat pe coloana si scolioza, si astia ii gasesti doar la privat, nu stiu daca este in Arad Ortoprofil, de exemplu, sau Regina Maria si nu as putea sa-ti recomand pe cei de acolo oricum pentru ca nu stiu daca si acolo sunt buni, insa ai sanse mai mari sa gasesti acolo un fizioterapeut bun decat oriunde altundeva. Intereseaza-te chiar de la medicul de familie, sau de la alte cunostinte care au scolioza ei unde fac exercitii, nu cauta ieftin (gratis) si bun ca nu o sa gasesti, ideea era sa cauti doar unul bun indiferent de cat costa si sa mergi acolo.

| Fumiko explică (pentru CuriousStuff):

Aaa ok, medicul de fam a spus ca e in zona ziridava dar acolo sunt mai multe.O sacaut eu mai bine, multumesc de sfat :*