| micurutza2005 a întrebat:

Buna am scris de ceva vreme ca am niste pete rosii pe picioare si ma mananca si cred ca e o alergie etc.acum am luat medicamente de la farmacie pentru.ca dr.de fam.al fiicei mele a zis ca e o alergie alimentara si am luat (loratadina)flonidan pentru alergii de tot felul si cu toate astea petele mi s-au mutat in zona rinichilor pe spate sunt multe asa in buchetele si rosii cat varful unui deget de mari ce sa mai fac va rog un sfat daca e de la un dr. e si mai bine. multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rozalia25 a răspuns:

Trebuie sa detoxifici organisuml cat mai rapid. Bea ceai de la fares Organism purificat, sau ce ai pe acasa: verde, musetel. Si multe, multe lichide: suc natural, apa. Mananca nesarat si neprajit (fiert ar fi ideal). Continuati si tartamentul extern, eventual cereti si parerea altui doctor sau farmacist. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sincer nu-mi dau seama ce poti avea, dar nu suna bine deloc. Eritem polimor e doar un exemplu care imi vine in minte. Din cate stiu eu, pe TPU nu e nici un specialist in dermatologie, asa ca nu cred ca vei primi vreun diagnostic solid. Du-te la medic, poate fi o chestie foarte serioasa, care sa insoteasca niste leziuni ale organelor interne.

| micurutza2005 explică:

Eu am mai patit asa, de cand sunt tot cu pete de la alimentatie eram cand eram copil si mai tarziu si erau si de la ficat aceste manifestari cum mancam ceva ce nu i convenea cum ieseau pete, acum nu am mai avut probleme de ani si imi treceau cu ceva antialergic acum nu, se muta in alt loc de pe corp si parca e ceva ciudat nu am mancat nimic deosebit sa mi se faca de la asta si am crezut ca imi trece in cateva zile daca mi-a spus dr.ficei mele ca e alergie de la o alimentatie am stat si am asteptat sa treaca cu medicamentele ce am luat acum o sa merg si la dr.meu de fam. si o sa vad el ce zice sa iau da pana atunci ...ma mananca sfintii cata lume e la usa lui si credeam ca am scapare cu sfatul vostru.

| micurutza2005 explică:

Am fost azi la dr.de familie si mi-a zis ca am facut alergie la ceva si nu se stie la ce, nu m-a trimis la alergologie sau dermatologie ca a zis ca nu are rost sa stau pe la randuri la spital mi-a dat ca doza de atac prednison si in continuare flonidan, eu nu as vrea sa trec asa usor pe cortizon(prednison)ca stiu ce inseamna asta chiar daca e pe 2-3zile, mai ales ca nu stiu cauza pentru care am patit asa deci ce spuneti sa iau prednisonul sau nu?

luciana
| luciana a răspuns:

Te ungi daca te manaca, cu mixtura mentolata de la farmacie si te va lasa mancarimea, dar tu trebuie sa consulti un medic, caci trebuie eliminata cauza poate fi ceva mult mai grav si trebuie sa descoperi ce e... Sanatate, Lucien.

| carminaburana43 a răspuns:

Uite te rog feu frumos du-te la medic pentru ca numai un medic e competent sa-ti dea un raspuns bun...cu exceptia faptului daca e vreun medic pe site.Aceasta problema ce o ai e una de luat f. in serios nu de neglijat si necesita consult de specialitate.