| TeoAilerua a întrebat:

Buna!
Am si eu o intrebare...
Am 19 ani si fumez de 5 ani, iar in ultima perioada dimineata la prima tigara pe care o fumez mi se face extrem de rau. De la ce? E grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Binenteles ca e grav! Inca nu te-ai inbolnavit dar corpul tau ti-a tras semnalul de alarma si te vei inbolnavi daca ve mai continua asa! Nu degeaba se spune ca cel mai bun doctor esti tu insuti! Asculta de semnele corpului tau si nu vei avea probleme!

| Mister123Jesus a răspuns (pentru lpavel):

A zis nea ceasca comunistu ca de la fumat mori. Am 45 de ani si fumez de 25 de ani si la ultimul control medical mi-a iesit nefumator si plamani perfecti.

| TeoAilerua explică (pentru lpavel):

Si cum as putea sa ma las, chiar vreau asta, dar nu cred ca am destula ambitie

| lpavel a răspuns (pentru Mister123Jesus):

Nu degeaba se zice ca odata cu varsta devii si mai prost! laughing tu nu ai citit ce zice el acolo? tu ai avut astfel de simptome? daca teaceai istet ramaneai!

| minrest a răspuns (pentru Mister123Jesus):

Tie ti-a afectat deocamdata mintea, si inima. Am fumat cam 27 de ani, si pot face diferenta intre cum ma simteam cand fumam, si cum ma simt acum. Mai ii indemni si pe altii sa fumeze; ti-e ciuda ca altii nu se distrug singuri? Sa postezi pe site cand ai preinfarctul.

| Mister123Jesus a răspuns (pentru minrest):

Sunt tata a doi baieti si chiar si ei au vazut rezultatele. Doctorul a zis ca pentru varsta mea e chiar foarte foarte bine. Deci nu mai comenta aiurea.

| minrest a răspuns (pentru Mister123Jesus):

Sa-ti traiasca, si eu am copii, nu era vorba de baieti. Erau rezultatele radiografiei pulmonare, atat. Mai sunt si alte sisteme si organe in corp, tuturor le face rau fumatul. Inima, de exemplu. Corpul compenseaza cat poate; plamanii tai au compensat, vor si decompensa candva. Aiurea comentezi tu, cand faci apologia unui comportament daunator.

| Mister123Jesus a răspuns (pentru minrest):

Pff! Stiu ca fumatul nu e ok, dar pe unii chiar nu ii afecteaza cum sunt eu.

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E un lucru bun asa daca vrei sa continui sa traiesti vei renunta la tigari

| NLS a răspuns:

Bunicu-meu a fumat pana la 3 pachete la zi, timp de mai multi ani.
Nu se simtea de la o vreme prea bine, tusea mult, asa ca a mers la doctor (era prin 1985).
I s-a zis raspicat: Daca mai continui asa, n-o mai duci mult.

Din acea clipa a venit acasa, a bagat pachetul in soba in care trosneau lemnele, si aia a fost. N-a mai pus alta in gura si a trait pana la 86 de ani fara complicatii majore (a avut boli grave spre sfarsit, dar nu de plamani).

Nu exista "nu am ambitie".
Exista delasare, nepasare si rea-vointa.

| TeoAilerua explică (pentru NLS):

Multumesc de sinceritate si de sfaturi

| Donsavas a răspuns:

Corpul tau a obosit si incepe sa se inbolnaveasca din cauza fumatului. Consulta un psihiatru! El se ocupa cu adictiile. Iti va da medicatie si vei scapa usor de viciu.

| TeoAilerua explică (pentru Donsavas):

O sa ajung la dezintoxicare?

| Donsavas a răspuns:

Nu. Psihiatrul lucrează si in particular. Iti da o reteta si cu aia mergi la farmacie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corpul tau respinge nicotina.

| valentina489 a răspuns:

Depinde ce tigari fumezi eu de ex la pall mall imi este ingrozitor de rau poate sunt prea concentrate {tari} pentru tine incearca sa te dai pe ceva mai slab sobranie sau winchesterr cred ca am scris ok

| TeoAilerua explică (pentru valentina489):

Fumez PallMall negru click
altceva nu pot
am incercat si mai slabe

| valentina489 a răspuns (pentru TeoAilerua):

Era de stiut

| TeoAilerua explică (pentru valentina489):

Ce anume era de stiut?