| SCG8 a întrebat:

Am si eu o intrebare am 45kg si 14ani eu ma consider un pic mai plinuta ce credeti ca ar trebui sa mananc si ce nu si ce exerciti ar trebui sa fac pentru a fi putin mai slaba si pentru a scapa de sanatate? Va multumesc anticipat!:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Intai,spune-mi ce inaltime ai! Oricum, la varsta asta, cred ca ai in jir de 1, 65m.pentru inaltimea asta NU CRED CA ESTI GRASA. Daca te simti bine, adica esti sanatoasa, nu trebuie sa-ti faci probleme.Mananca sanatos, fara sucuri din comert, dar sa bei 1-2 l apa,sucuri naturale(cam scumpe),ceaiuri din fructe padure,tei, nu prajeli, doar gratare si carne fiarta(fara piele), multe legume si fructe, la 2 ore dupa masa(baloneaza),supe legume sau din carne pui degresata,lapte si iaurt degresat fara sau cu cereale fara zahar,, fara paine alba, dar poti manca paine integrala cu tarate, foarte putina inghetata(doar esti tanara si poftesti).Cu cat esti mai stresata ca nu ai voie sa mananci si ca esti grasa, cu atat ai sa mananci pe fond nervos.Asa ca mananca putin din ce ti-e pofta!

9 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

1) Multă mișcare și efort fizic ( muncă fizică, sport, gimnastică )!
2) Trebuie să consumi multe verzături ( spanac, salată, urzici, mărar, pătrunjel, etc ), legume și fructe, +murături, + ciuperci comestibile, iaurt, chefir, sana, deci alimente cu un aport caloric mai mic!

Mâncând multe alimente cu un aport caloric mai mic, îți umpli burta și atunci nu mai consumi alimente cu aport caloric foarte mare cum ar fi slănina, carnea foarte foarte grasă, plus mâncăruri care trebuie interzise!

Margarinele == sunt cancerigene==, mezelurile și diverse conserve, care conțin numai porcării șamd!

Trebuie excluse : carnea prăjită, mâncărurile prăjite în grăsimi, mâncărurile făcute la cuptor, mâncărurile făcute la micro-unde, grătarele, carnea friptă etc.

Singurele moduri corecte de a face mâncare sunt fierberea și gătitul la aburi!

Pentru gătit la Aburi am văzut o sită pe site-ul de la Ikeia
http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/30152346/#
http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/90112531/
http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/00101155/
Asta este o oală cu diametrul de 23 de cm ( Ø: 23 cm, Înălțime: 15 cm, Volum: 5 l )
http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/80083464/
Asta este o altă oală cu diametrul de 23 de cm, înălțime 12, 5 și volum 4 litri

http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/30152346/#
Poți cumpăra 2 site de astea și să fierbi în aburi diverse alimente!

Niște prostii scumpe, care funcționează cu curent electric sunt așa numitele aparate de gătit cu aburi!

http://www.altex.ro/......t-in-aburi

Ca să nu te îngrași ci să slăbești trebuie să faci mult efort fizic ( muncă fizică, sport, gimnastică ), și trebuie să consumi mai mult alimente cu aport caloric mic și trebuie să și gătești numai prin fierbere în apă și în aburi.

Nu știu dacă ești grasă, că nu știu ce înălțime ai!
S-ar putea nici să nu fii grasă și să fie numai părerea ta greșită.
Trebuie să vorbești și cu un medic de copii!
Sunt alimente care cam îngrașe dar care trebuie consumate de copii dar și de adulți : peștele, puțin unt, ouă, smântână, nucile, soia, semințe de susan, uleiuri vegetale, etc.

| valentingb a răspuns:

Partea cu" a scapa de sanatate" nu o inteleg, s-a inventat pistolul daca la asta te referi, sau o stanca inalta.
Dar nu exista o greutate standard pentru fetele de 14 ani, pentru ca nici toate fetele de 14 ani nu au aceeasi inaltime. Daca ai 1.50 m, 45 de kilograme e o greutate buna, Daca ai 1.60 m, ar trebui sa mai pui pe tine, daca ai 1.40 m, ar trebui sa mai slabesti. Cauta pe Goagal, sunt tabele cu dimensiuni "normale" sau obisnuite la fete si baieti ( Usual height and weight for 14 years old girls )

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce era mai important : ce înălţime ai...
Dintr-o întrebare pusă anterior de tine am observat că ai 1, 50 m.

Ai greutate NORMALĂ, iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 49 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, NU eşti prea plinuţă; din contră, eşti cu 4 kg sub greutatea ideală.

Eu zic că NU trebuie să mai slăbeşti DELOC.

Cel mult, dacă vrei, să faci mai multă mişcare/sport...

Toate cele bune.

Răspuns utilizator avertizat
| L7w7n7d7 a răspuns:

WTF?! 45 kg la 14 ani?
Tu ce naiba mânânci? Mânâncă bă mâncare!

| deadwillow a răspuns:

Greutatea ideala la femei este cu 10 kg mai putin decat inaltimea.
Eu la 14 ani aveam 1, 70 si 55 de kg 9 da, imi aduc aminte laughing ).
Nu-ti fa probleme cu greutatea, fiindca o sa slabesti fie din cauza stresului 9 ca na, vine acum liceul), fie o sa slabesti din alte motive.
Eu, insa nu cred ca ai de ce sa iti pui problema greutatii acum. Mai degraba as zice sa mai mananci nitel oh go on

| maryus83 a răspuns:

Cum adica "a scapa de sanatate"? ai 14 ani si nu ai invatat nimic, greutatea nu se raporteaza la varsta atat de mult cat se raporteaza la inaltime.nu cred ca la varsta ta ar trebui sa iti faci foarte multe griji decat daca esti foarte mica la inaltime, dar si asa pana pe la 20 de ani ai toate sansele sa mai cresti in inaltime si sa slabesti

| SweetChildOAxls a răspuns:

Indiferent de aceasta "greutate ideala", mereu vom gasi cate o parte a corpului pe care se depune mai multa grasime decat ar trebui. Ai 2 posibilitati (in afara de infometare, care este CLAR cea mai PROASTA optiune) :
1. mananca sanatos, tine o dieta, fara prajeli, fara mancare dupa ora 18 si fara gustari intre mese
2. sistemul de slabire a lui Paul Mckenna (da un search pe google si vei gasi toate detaliile necesare)

| Ellena20 a răspuns:

Mai bine nu incerca sa slabesti happy
Eu zic ca ai greutatea potrivita pentru varsta ta, iar regimurile trebuie tinute dupa o varsta. Acum, bucura-te de copilarie, nu te mai gandi la asta. E prea devreme, mai tarziu poate vei regreta. Stiu cum e ca si eu am trecut prin asta, cam pe la aceeasi varsta.
Bafta!