| Ema_Rosaly_1999 a întrebat:

Am și eu o întrebare, am niște dureri îngrozitoare în partea superioară a abdomenului imediat sub stern(uneori ma doare atât de rău încât simt că-mi ia respirația), până acum am avut 3 crize și de fiecare dată am ajuns la spital, mă înțeapă rău, uneori am și arsuri, de obicei după câteva ore de când mă luau durerile începeam să vărs. Mi-am făcut și analize de sânge si ecografii și nu mi-au găsit nimic, mi s-a făcut si de Helicobacter Pylori și a ieșit negativ. Nu stiu ce să mai fac, aveți cumva vreo idee ce teste aș putea face sau ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| QElenaBoghiu a răspuns:

Zona de sub stern, din punct de vedere energetic, corespunde plexului solar, locului unde se intersecteaza fluxul ce vine dinspre zona abdomenului, raspunzatoare cu prelucrarea si sinteza alimentelor, si fluxul ce vine din zona cerebrala, unde au loc toate comenzile ca functionarea sa fie echilibrata. Daca plexul solar este blocat, atunci, apar blocaje si in asimilarea alimentelor, te ingrasi, dar si zona cerebrala nu este alimentata suficient. Metode rapide, inainte de a merge la un medic sunt: - masare foarte usoara a acelei zone, cu uleiuri presate la rece, de cel putin 2 ori pe zi, daca ai avea ulei de catina sau de argan, ar fi excelent - gimnastica, abdomene, cate 10 bucati, fara sa fortezi, in fiecare zi, cu stomacul gol- -ceai de paducel, ajuta la reglarea energiilor si echilibrarea lor - mancare de post, macar 3 zile, fara paine, zahar si carne. -pe viitor cauta sa mananci alimente bogate in calciu si magneziu, care ajuta la decontractrea tuturor muschilor -fa-ti singur presopunctura, caut pe net, in talpa, punctul corespondent al plexului solar, este chiar sub podul piciorului, si preseaza-l bine, de mai multe ori pe zi, ca sa il activezi si pe viitor poti face si sedinte de reflexoterapie, te vei insanatosi astfel sigur si nu te vei mai ingrasa. - plimbari in aer liber, relaxare ajuta foarte mult.

Incercati un tratament cu 40 mg Controloc zilnic, dimineata, inainte de masa, timp de cel putin doua saptamani. In criza puteti folosi Gaviscon (doua linguri) si un antispastic (butilscopolamina sau drotaverina). Intre timp, ar fi utila o ecografie abdominala (scaderea brusca in greutate se poate solda cu litiaza biliara).

5 răspunsuri:
| Florin0012 a răspuns:

Asa am fost și eu fix, Ia-ți vitamine, și să nu uiți foarte important Ia-ți dicarbocalm sunt pentru arsuri nu o sa mai te doară

| Ema_Rosaly_1999 explică (pentru Florin0012):

Am luat si dicarbocalm si sunt momente cand imi ia durerea, momente cand nu. Multumesc pentru sfat! happy

| Vlad_Raicu_1996 a răspuns:

Incearca sa iei niste suplimente de vitamine. Cel mai probabil ai o carenta de minerale in sange din cauza ciclului menstrual. Funda?

| Ema_Rosaly_1999 explică (pentru Vlad_Raicu_1996):

Multumesc pentru sfat, o sa merg sa mi iau vitaminehappy