| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua. De câteva luni am probleme cu spatele. Am avut câteva 'crize' de câte o noapte la intervale de 3-4 săptămâni în care simţeam ca şi cum m-ar tăia cineva pe burtă şi dureri îngrozitoare de spate, cam pe la jumătate de-o parte şi de alta a coloanei. Nu am fost încă la doctor dar farmacista mi-a dat nişte pastile acum 2 luni, spunând că e posibil să am o infecţie la rinichi. Nu mi-au făcut nimic, durerile au reapărut după 2-3 zile iar atunci când ies în frig mă doare şi mai tare. ( Posibil să fie de la rinichi? ) Nu prea ştiu ce ar putea fi şi ce fel de analize ar trebui să fac atunci când mă duc la spital deci v-aş fi recunoscătoare dacă m-aţi ajuta puţin. E destul de supărător pentru că nu pot face mai nimic fără să mă ţin de spate din cauza durerii.

A doua problemă: tot cam de pe atunci am unele probleme cu respiraţia, am o senzaţie constantă de sufocare şi nu pot trage aer nici pe nas nici pe gură, pare că se opreşte undeva şi nu ajunge la plămâni. O dată la 2-3 minute simt nevoia să casc pentru a inspira adânc aer. Poate să fie la plămâni sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Poate fi o nevralgie intercostala, poate fi o hernie de disc, ori o colica renala. Du-te la medicul de familie, iti va da trimitere la medic specialist( neurochirurg sau urolog).

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Poti sa legi acea lovitura de o saritura de la intalime, lovire, accident? Simti vreo durere cand respiri adanc? Ce inaltime si ce greutate ai (sau daca sti ce indice de masa corpoara ai)? Durerea e continua, sau sunt mici momente in care te doare si apoi te lasa/se amelioreaza? Loveste putin spatele cu latul palmei la nivelul mijlocului distantei dintre bazin si coasta. Cat de multse accentueaza durerea in acel moment?
La cum descrii ar trebui sa faci o urorafie, un examen neurologic, o spirometrie, consult cardiologic, ekg, ecografie renala si cardiaca.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Buna,nu vreau sa te sperii dar precis ai o scolioza si un inceput de hernie de disc.Ai mare grija cu aplecatul sau cu suciturile (niciodata sa nu te mai apleci din picioare.ci folosete-te de genunchi, indoaie-ti genunchii cand te apleci, nu ridica greutati(mai mult de 5 kg) si apeleaza repede la un medic specialist pentru ca nu e de glumit cu spatele.Ai mare grija sa nu o ia durerea pe picior sau furnicaturile caci atunci este grav.Iti recomand sa mergi la un kinetoterapeut ca sa te invete ce gimnastica poti face.Gimnastica este singura solutie care te va scapa de durere, dar atentie gimnastica trebuie facuta zilnic. Sanatate multa

| gyzzard a răspuns (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

De ce scolioza si de ce inceput de hernie? Scuze, dar nu vad de unde ai tras concluziile astea. Adica un om cu scolioza destu de grava incat sa imlice riscul unei dipsnei nu ar fi surpins de acest fenomen (ar sti ce ii rezerva viitorul), iar scolioza care da dispnee ar fi clar vizibila.
Iar inceput de hernie nu il inteleg ca diagnostic. Vrei sa spui hernie de disc forma usoara (non-severa)?

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru gyzzard):

Eu ma refeream strict la durere,(cat despre partea cu respiratia nu as stii sa spun exact cauza), o scolioza poate cauza dureri de spate foarte mari. NU vroiam sa spun hernie de disc, ci un inceput de hernie de disc,exact asa cum am si scris(adica om usoara alunecare a discului intervertebral si o inflamare a discului (care netratata duce la hernierea discului) =un inceput de hernie de disc, nu spargerea discului intervertebral =hernie de disc). sunt doua chestii diferite, stiu asta de la un medic.

| gyzzard a răspuns (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

Scolioza apare treptat si e vizibila, asa ca m-as astepta la alte simptome de la ea. Dar e adevarat ca poate da dureri puternice. Dar nu ai cum sa fi sigura.
In medicina nu exista inceput de hernie de disc. Alunecarea discului intervertebral se cheama hernie de disc. Asta e definitia. Si pana la urma si definitia de "inceput de hernie de disc" include prezenta herniei de disc. Si in medicina nu exista "inceput de" boli.
Si nu mai da sfaturi medicale care sa contina "sigur ai". Daca un medic primar are nevoie de un RMN ca sa diagnosticheze o hernie de disc, nu cred ca tu ai cum sa stii asta dintr-o descriere de doua randuri, fara consult neurologic si fara intrebari suplimentare.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru gyzzard):

Pai puteai foarte frumos sa imi spui de la bun inceput ca nu iti place exprimarea mea „sigur ai„sau ca e gresita, decat sa-mi scrii polologhii p„aci! eu ii scriam pers.respective din propriea experienta.Cu aceleasi simptome m-am confruntat si eu si dr. mi-a spus clar inceput de hernie si scolioza,ma intelegi? In fine,nu mai conteaza,nu stau acum sa port discutii interminabile cu cei de pe site-ul asta... oricum daca esti mare doctor de ce nu te duci sa iti practici meseria intr-un spital, nu aici pe forumul asta, caci aici nu te plateste nimeni happy

| gyzzard a răspuns (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

1) Nu ti-am contestat diagnosticul decat dupa ce nu ai putut sa il explici.
2) Doctorul care te-a consultat nu ti-a dat un diagnostic doar pe simptomele pe care tu le vezi comune. Exista undeva la 30 de tipuri de durere "de burta" fiecare care duce in final la alt diagnostic (undeva peste 100).
3) Marea problema a doctorilor romani (in afara de salariul imens) sunt pacientii prost informati. Toti pacientii romani vin la doctor dupa ce iau tratament dupa ureche, ca urmare a sfaturilor unor oameni fara experienta care fie au avut ceva asemanator (nu ai sa crezi cate ulcere sunt tratate cu aspirina pana ce perforeaza) fie se cred inteligenti.
4) Un doctor se exprima in functie de cultura pacientului. Daca as fi in locul tau m-as fi simtit lezat de acest pseudo-diagnostic si nu m-as lauda cu el.
5) Niciodata nu da doua diagnostice diferte daca nu ai elemente petru fiecare. Scolioza usoara nu da dureri, dar un doctor neurochirurg o sa ti-o diagnosticheze pe principiul ca nu are cum sa o vada.
6) Nu am fost obraznic, nu am fost nesimtit. Ar trebuii sa mulumesti pentru informatii si sa incerci sa inveti din propriile greseli.
7) La un pacient corect informat tratezi boala. La pacientul roman, de obicei, tratezi complicatiile tratamentelor gresite si prost-informarii. Asa ca nu iti fa griji pentru timpul meu, si apreciaza sfaturile.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru gyzzard):

Referitor la punctul 4, as putea sa-ti scriu mai multe dar nu ma mai obosesc caci din micul tau fragment postat aici reiese ca nu merita sa depun efortul de a-ti mai raspunde.In loc sa te legi de altii care posteaza pe acest forum, mai bine ai scrie strict si la obiect persoanei interesate caci pe mine personal nu ma intereseaza parerile tale de doctor inchipuit.Practica ti-as recomanda sa o faci la un spital sau la o clinica privata,nu pe acest forum. Urat din partea ta sa -mi spui ca ar trebui sa ma simt„ lezat „ de diagnosticul primit si ca nu ar trebui sa ma laud cu el,caci pana la urma urmei nu e vina mea ca medicul respectiv nu e in stare sa informeze pacinentul asa cum ar trebui(adica un diagnostic corect din punct de vedere medical) Nu ai invatat ca nu e frumos sa jignesti persoane pe care nici macar nu le cunosti? Aaaa, scuze poate ca nu ai mai avut timp pentru a invata si bunele maniere datorita timpului ocupat cu studiul medicinei. Observ ca am facut risipa de cuvinte si de timp scriindu-i unui frustrat care si-a agsit refugiul aici pe TPU,(intr-o lume virtuala unde absolut oricine poate fi orice), nefiind luat in seama de oamenii din lumea reala.Cat despre sfaturile tale laughing))) hai sa fim seriosi, las loc altor persoane sa le apreciezelaughing))).

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru gyzzard):

P.s. daca vrei sa ma enervezi sa stii ca nu reusesti (fac parte din categoria celor care nu se uita in gura tuturor). "Savanti "ca tine gasesc pe toate drumurile.Sa aveti o zi minunata domnule „doctor"! laughing

| gyzzard a răspuns (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

Orice sfat al meu, il pot argumenta cu o bibliografie vasta. Tu poti?

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Buna,nu vreau sa te sperii dar precis ai o scolioza si un inceput de hernie de disc.Ai mare grija cu aplecatul sau cu suciturile (niciodata sa nu te mai apleci din picioare.ci folosete-te de genunchi, indoaie-ti genunchii cand te apleci ), nu ridica greutati(mai mult de 5 kg) si apeleaza repede la un medic specialist pentru ca nu e de glumit cu spatele.Ai mare grija sa nu o ia durerea pe picior sau furnicaturile caci atunci este grav.Iti recomand sa mergi la un kinetoterapeut ca sa te invete ce gimnastica poti face.Gimnastica medicala este singura solutie care te va scapa de durere, dar atentie gimnastica trebuie facuta zilnic. Sa nu te apuci tu acasa sa faci gimnastica dupa ureche ca iti faci rau singura, kinetoterapeutul este cel care iti va arata ce exercitii trebuie sa faci.Atentie,gimnastica trebuie facuta zilnic.Pt durere medicul poate sa-ti recomande 10 sedinte de fizioterapie, masaj urmate apoi de gimnastica medicala! Sper ca ti-am putut fi de folos. Sanatate multa

| Ditto a răspuns:

Probleme cu spatele. Tatal meu a trecut prin asa ceva printr-o prostieSi a fost la spital pentru recuperari din 3 in 3 luni.dar la el s-a agravat in acest timp ca el a intrebat doctorii daca e pentru cutit si iau spus sa stee fara grija dar cand. a fost la spital in ju.a facut un RMN si i-a spus" esti programat maine la rpima ora la operatie de HErnie de disc ca sa nu aiba nevoie de scaun.

Dra la el s-a agravat ca nu si-a facut un RMN din prima secunda de cand a inceput sa aiba durerile ingrozitoare de spate.
Tot ce pot recomanda este un RMN.ca sa stiii din timp.sa poti preveni si nu combate.

| PirvulescuCosmin a răspuns:

Durerea de spate e la fel ca a tatalui meu. Dar el a folosit cosmo disk si i s-au ameliorat durerile desi uneori apar dar din ce in ce mai rar. Sper sa te faci bine, incearca si tu cu un cosmo disk si vezi daca la tine da roade.

| DeadInside a răspuns:

Du-te la un doctor si el iti va recomanda niste medicamentebig grin, funda?

| Kazimir a răspuns (pentru DeadInside):

Cu ce ai ajutat tu de cersesti aiurea funda?

| Sehmet a răspuns:

Uite astea sunt probleme serioasehappy. mai bine du-te la la un doctor.