| georgianna a întrebat:

Asa cum de multe ori am gasit raspunsuri aici, alaturi de voi, sper ca si de data aceasta(poate mai mult ca oricand)veti oferi sfaturi, indicatii, remedii...
Problema este legata de sora mea si e o problema cu state vechi de plata.
De mai bine de un an jumatate se plange de dureri de stomac, se simte rau imi spune ca are senzatia ca trebuie sa mearga tot timpul la baie chiar daca nu e o nevoie stringenta.Pentru ca trebuie sa mearga la serviciu(unul solicitant de altfel)nu este dimineata in care sa nu faca o clisma pentru ca-spune ea- altfel ar trebui sa stea nemancata toata ziua pentru a nu merge la WC continuu. O doare stomacul, ii bolboroseste continuu, se simte rau...
E o problema sensibila, dificila, enervanta cum vreti voi-dar eu una nu stiu cum sa o mai ajut si o vad cat sufera.
Tin sa mentionez ca a facut analize peste analize unele dintre cele mai costisitoare la medici renumiti de la gastro (in cluj)si nu numai:are anemie(asta stia), sangele nu se coaguleaza prea repede(asta a fost noutate), pierde mult sange in acea perioada a lunii(cate 10-12 zile o tine), i s-a spus ca al ei colon face o curbura, de asemena la examenul cu bariu ca partea superioara a abdomenului(sper sa nu ma exprim gresit)este foarte rapida iar cea inferioara extrem de lenta.
In mare cam asta i s -a spus dupa analizele de sange, urina, colonoscopie, bariu...
Nu are helicobacter pylori.
Si pentru ca nu era suficient acum in fiecare dimineata scuipa sange, cand merge la baie iese cu sange si mult-spune ea.
Sunt intr-o pozitie extrem de delicata ca vreau sa-mi ajut cumva sora.
Am rugamintea la cei care au cunostinte de remedii, de analize, de ORICE s-ar putea face pentru a afla ce are sa imi spuna unde sa mai merg si ce sa mai fac ca o vad intr-o stare din ce in ce mai rea.
Ea s-a saturat de medici(pe buna dreptate, se simte rau si toata lumea recomanda viata sanatoasa, tratamentul nu stiu cand...)in schimb merge acum la bioenergie-care i-a mai AMELIORAT durerile dar situatia e la fel de dificila.
Va rog din suflet sa imi spuneti ce e de facut. UNDE sa o duc >ce analize sa mai faca?

P. S scuze pentru mesajul atat de lung...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

@shadowhek: Poate daca aveai rabdare si citeai tot, aflai ca a fost la nenumarati medici si si-a facut analize peste analize! Vorbeste gura fara tine.
@georgianna: Nu prea-mi suna a problema legata exclusiv de sistemul digestiv. Nu stiu ce sa zic, trebuie sa faca un tratament mult mai complex, si eu as sugera sa incercati si ceva naturist(incercati sa mergeti si la un medic care da tratamente naturiste, cine stie?), pe langa bioenergie... Insa inainte de toate, ar trebui gasita cauzastraight face Si ma sperie faptul ca atatia medici n-au reusit sa-i dea de cap...
Multa sanatate surorii tale, imi pare rau ca nu pot ajuta decat cu un gand bun!

4 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Pentru inceput simptomele m-au dus cu gandul la colon iritabil(referitor la problema digestiva). Problemele insa se pare ca sunt multiple, daca scuipa sange nu e chiar ok(pot fi sangerari gingivale sau probleme pulmonare grave).
Aici vei primi doar pareri.Ar fi bine sa cautati un medic extrem de bun, profesor universitar cu experienta, care sa puna lucrurile cap la cap si sa traga concluziile. Undeva, ceva nu se leaga.Cazul ei trebuie neaparat urmarit de un medic extrem de bun cu experienta.Incercati sa mergeti in Bucuresti sau in Targu Mures.Sau daca aveti posibilitati in strainatate:Ungaria, Austria.Nu se poate sa nu existe o solutie!

| shadovv a răspuns:

Poate daca scriai mai putin aveam si eu rabdarea sa citesc tot...
sfat: sa mearga la doctor

| georgianna explică:

@tyana :medic bun nu gasesti pe toate gardurile, iar la cei care am mai mers curios erau profesori universitari cu ani multi de experienta. Dumnezeu cu mila si cu ajutor de la cine mai stie medici care ar putea sa imi ajute sora...
@ikram:am citit pe net despre progesorul Gheorghe Balan, din Iasi -unii zic ca ar fi murit.Noi stam in Cluj.Ai auzit ceva?
@shadowhek:nu vrei nu citi, nu citesti tot, nu raspunde! E pierdere de vreme pentru amandoi
@yelowalien:sa stii ca m=am gandit si la aceasta posibilitate dar tratamentul homeopat e ''a la long'', rezultate in timp...pana una alta eu as vrea sa o mai consulte si alti medici. Daca stii un homeopat bun nu ezita te rog sa lasi detaliile (date de contact, numele)Ti-as fi recunoscatoare, eu si altii cu probleme.Multumesc de gandurile bune.
Sanatate la toti!

| ikram a răspuns:

Iti recomand Doctoul Prof. Univ. Balan din Iasi, dupa parerea mea este unul dintre cei mai buni doctori.

Bunica mea a fost la el cu o problema asemanatoare, dar nu asa de avansata si acum se simte bine.

Oricum nu e bine de lasat asa problema, ca o sa avanseze din ce in ce mai mult. Mai mergeti la niste medici, pana la urma alta solutie nu aveti.