| mary_5525 a întrebat:

am si eu o intrebare...ciclul menstrual imi inatarzie aproape 2 luni...am facut 3 teste da sarcina si au iesit negative... ce se intampla cu mine? am 19 ani si nu mi-a venit niciodata ciclul menstrual regulat...va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nicky a răspuns:

Se mai intampla sa intarzie ciclu dar normal cam o luna. Cel mai bine ar fi sa mergi la un ginecolog si sa vezi exact ce ai. Pentru reglarea ciclului iti va da cel mai probabil anticonceptionale.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergi la ginecolog cat mai repede. Cauzele sunt diverse si trebuie tratate. Daca intarzii, ai sa te trezesti intr-o zi ca nu poti avea copii din cauza neglijentei de acum.
Stiu ca ti-e greu sa mergi la ginecolog, dar nu te teme! Nu e chiar atat de groaznic si o sa te simti mult mai bina cand iti vei rezolva problemele.

| psiholoaga a răspuns:

De la prima menstra dureaza cam 2 ani pana la regularizarea ciclului, insa exista destule femei care au ciclul neregulat toata viata. Neregulat insa nu inseamna 2 luni fără menstra. Iti sugerez sa iti faci o programare la ginecolog, multe cabinete particulare au prima consultatie gratuita. Astfel ai afla mai sigur ce se intampla, daca nu este vorba de o sarcina. Mult succes!

| mioara a răspuns:

Fa un control

| mihaela_5361 a răspuns:

Pentru ca problema s-a mai repetat, eu te sfătuiesc să consulţi neaparat un ginecolog, sau măcar să mergi la doctorul de familie şi să-i spui, pentru a-ţi da o trimitere unde consideră că trebuie să mergi. Nu este normal, fiind aşa tânără să ai asemenea probleme. Succes!

| sufletel13 a răspuns:

Nu cred ca este o problema pentru ca si mie si la sora mea ni se intamplas la felhappy ai putea sa te duci la un doctor da nu cred ca i ceva grav... i din cauza stresului si dereglarilor hormonale

| deny4 a răspuns:

Buna draga mea, nu iti fa griji tot ceea ce trebuie sa faci este sa iti faci un consult ginecologic si de acolo te va indruma mai departe. Poate fi si sunt sigura ca este de natura hormonala, niste analize complexe te vor lamuri. poate avea legatura si cu hipofiza dar neaparat sa mergi la medic. bafta, iti tin pumnii.

| deny4 a răspuns:

Buna draga mea , nu iti fa griji tot ceea ce trebuie sa faci este sa iti faci un consult ginecologic si de acolo te va indruma mai departe. Poate fi si sunt sigura ca este de natura hormonala, niste analize complexe te vor lamuri. poate avea legatura si cu hipofiza dar neaparat sa mergi la medic .. bafta , iti tin pumnii.

| deny4 a răspuns:

Buna draga mea , nu iti fa griji tot ceea ce trebuie sa faci este sa iti faci un consult ginecologic si de acolo te va indruma mai departe. Poate fi si sunt sigura ca este de natura hormonala, niste analize complexe te vor lamuri. poate avea legatura si cu hipofiza dar neaparat sa mergi la medic .. bafta , iti tin pumnii.

| ama a răspuns:

Nush ce sa zic.....sa mergi la ginecolog si atunci aflii daca este o sarcina!

| ama a răspuns:

Nush ce sa zic.....sa mergi la ginecolog si atunci aflii daca este o sarcina!