| StefiMaria a întrebat:

D...
La ce ora trebuie sa luam masa si ce trebuie sa contina, pentru a avea un stil de viata sanatos happy!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ora nu este foarte "rigida". De fapt, nici nu este prea indicat sa-ti formezi un program strict, caci astfel poti sa te "dereglezi" foarte usor daca intervine o modificare si nu mai poti respecta ora mesei...
Cat despre ce trebuie sa contina - o alimentatie sanatoasa trebuie sa fie cat mai naturala si cat mai diversificata, trebuie ca minim 40% din ea sa fie formata din alimente netratate termic (legume, fructe, seminte si nuci), cel putin 1/2 din painea si fainoasele ce le consumi sa fie din faina integrala (neagra), sa limitezi drastic consumul de grasimi, zahar, sa-ti condimentezi moderat mancarea.
Mai multe afli aici: http://www.mypyramid.gov/ poti gasi un program pentru fiecare membru din familie.

| Lady_6501 a răspuns:

Buna!
nu trebuie sa ai neaparat o ora la care sa iei masa.
Important este sa ai 3 mese pe zi la aceeasi ora zilnic, in functie de activitatile tale.
O masa pentru un stil d viata sanatos trebuie sa fie bogata in fibre, proteine etc (fructe, legume )