| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare, de 3-4 zile ma simt rau, am febra, dureri musculare, lipsa gustului si multe altele si nu stiu ce sa fac. Medicamente am luat, dar nu se simte nimic si problema e locul de munca, nu pot sa iau medical pentru ca nu am 6 luni lucrate la ei

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Poti lua concediu medical din prima zi in care lucrezi.
Nu exista nicaieri chestia cu 6 luni, cine te-a mintit?
Este posibil sa ai Covid.

| Alverto a răspuns:

Lipsa gustului? Îmi pare rău să o spun și cred că este Covid-19... Dacă până acum nu ai avut simptome asemănătoare (până în martie) suna la 112 daca este extrem, daca sunt ușoare simptomele suna medicul de familie (daca nu știi nimic despre el trebuie sa suni la 112)
Fără stres, daca nu ai o alta boala nu e periculos, in mai mult din 50% din cazuri s au vindecat singuri fara tratament special

| ƘЭлT a răspuns:

Salut, daca nu-ti poti lua medical macar sa mergi la doctor sa vezi ce sa te consulte sa-ti dea un tratament macar daca nu poti sta acasa.

| Tokyo44 a răspuns:

Te rog sa fii atent ca e posibil sa fie Coronavirusul! Cu un google poți găsi unde sa suni!
Fii precaut si poarta te ca și cum ai covid sa nu infectezi pe cei dragi. Un test ar fi indicat!