| Oanix21 a întrebat:

Sâmbăta noapte am avut febră 38.1, dureri de cap, strănut. Duminică dureri musculare, de cap și nici o putere sa pot face ceva. Răceala simt ca se instalează. Ieri de dimineață am fost mai bine fiindcă am mâncat mâncare, fructe, am băut ceai și câteva vitamine. Pe la ora 15:00 (la locul de muncă) am simțit ca ard din nou. Buzele îmi ardeau, ochii îmi lacrimau și mă simțeam foarte slăbită. În acestă dimineață merg la medicul de familie pentru o rețetă, credeți că îmi poate da concediu medical pentru asta? Simt ca nu pot face față la locul de muncă (fabrica)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"În acestă dimineață merg la medicul de familie pentru o rețetă, credeți că îmi poate da concediu medical pentru asta?"

nu contează ce credem noi, tu du-te, sănătate!

| ioana748 a răspuns:

Da,va acorda concediu medical pentru gripa, fiind si transmisibila.

| Oanix21 explică (pentru ioana748):

Nu mi-a acordat. Nici nu a adus vorba de el

| ioana748 a răspuns (pentru Oanix21):

Ar fi trebuit sa i spuneți dumneavoastră.
Acum ca Ciolacu a zis ca s au dat cam multe concedii medicale, probabil evita sa aiba inițiativa.
Imi pare rau. Poate ar trebui sa i spuneti ca nu va tineti pe picioare si aveti nevoie de trei zile de medical, macar, sa nu spun cinci.
Primele 5 zile le plateste angajatorul deci nu ar fi vreo paguba pentru stat.
De obicei despre concediu medical in cazuri din acestea vorbeste pacientul.
Eu cand am simptomele specificate de dumneavoastră, iau Teraflu extra raceala si gripa de seara, este cu galben pe plic si o aspirina cu vitamina C efervescenta, este ambalata in verde. A doua zi sunt pe picioare.
Sanatate multa,

| adryang78 a răspuns:

Asta va decide medicul.
Ceaiuri multe (mușețel + echinaceea + lămâie + nucă), pe lângă rețeta de la medic. Seara, picioarele în apă cât suporți de fierbinte, cu un pumn, doi, de sare de sac topită în ea.
Sănătate multă!

| trophin a răspuns:

38 nu e febra... ai baut prea mult alcool

| Oanix21 explică (pentru trophin):

Ești tu prost

| trophin a răspuns (pentru Oanix21):

A fi PROST e o conditie medicala, nu ai voie sa denumesti un om cu pronuntia aceea

| natur a răspuns:

Este foarte important sa mananci fructe bogate in vitamina C (portocale, lamai, etc.) deoarece aceasta vitamina este necesara sintezei interferonului, o substanta cu actiune antivirala.
Vezi si aici: https://www.bioplant.com.ro/blog/sanatate/vitaminele-c-d-si-zincul