| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare.Eu cand stau intr-un spatiu inchis simt ca nu mai am aer sa respir si ma speriu foarte tare! De exemplu am o prietena care sta la bloc si are lift...si odata cand sa urc cu liftul am simtit ca nu mai am aer si ma sufoc...si m-am speriat foarte tare! Plizz dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti claustrofoba. Te poate ajuta un psiholog.
Si eu sunt, dar reusesc, de cele mai multe ori, sa imi controlez, prin vointa, reactiile. Totusi, nu urc cu lifturi necunoscute, ci numai cu cele care imi sunt foarte familiare (acasa, de exemplu).

| DakotaRoyse a răspuns:

Ok. Presupun că ai claustrofobie. Şi care-i întrebarea de fapt?
Dacă vrei să scapi de asta, vorbeşte cu un psiholog. Te poate ajuta.

| darrio2007 a răspuns:

Se numeste claustrofobie.Nu poti suporta spatiile mici si inchise.

| tpuu a răspuns:

Esti claustrofob/a straight face. Iti este frica de spatiile inchise.
Stergeti aceasta teama! pentru ca nu poti trai cu ea tongue.
Infruntati-o!
Lupta cu ea! happy.Si ai sa vezi ca TU vei castiga.

| TheSpecialOne a răspuns:

Esti claostrofoba... ar trebui sa le spui parintilor si sa mergi la un medic. Stiu ca exista si ceva tratament medical dar ma indoiesc ca ajuta dar totusi consulta un medic

| Ceapone66 a răspuns:

Salut. Ceea ce descrii tu este claustrofobia (frica de spatii inchise sau stramte). Te rog citeste acest articol: http://www.afla.ro/articole/585/claustrofobia-sub-lupa.html

| ღAnonimღ a răspuns:

Si.care e intrebarealaughing? in fine. press. ca vrei sa intrebare. ce ai. Ai astm. du-te la medic.

| bony a răspuns:

Incearca sa te relaxezi

| Dreamer a răspuns:

S-ar putea, mai mult ca sigur de fapt, sa suferi de Claustrofobie... totusi mergi si la medic ca sa stii sigur! Multa sanatate!

| Modx a răspuns:

Poate e ceva pe sisem nervos. sau ai Claustrofobie.SI mie mi se mai intampla. si cateodata cand ma pun sa dorm simt ca uit sa inspir aer si cred ca am ceva la plamani. bineinteles ca mi-am facut control si mi-a zis ca atunci cand ma gandesc la chestia asta sa incep sa fac altceva adica eu la 3 dimineata daca eram treaz ca mai stateam jucam WoW si imi aminteam ca nu am aer incepeam sa fac exercitii si altele sa fug prin casa sa tip. Bineinteles ca si eu ma speriam foarte tare si chiar ajungeam sa simt cum nu mi se mai oxigeneaza creierul binee adica aveam senzataia aia de somnnn cum e atunci cand te sufoci. Deci in concluzie cand mai ai aceasta senzatie nu te mai gandi la ea trage aer calumea in plamani(pe gura) si fa altceva. genoflexiuni gasesti tu. dar nu incerca sa stai in lift linistita si sa incerci sa te gandesti la altceva fa miscare.

| MindBlowing a răspuns:

Pai, se pare ca suferi de claustrofobie. Problema se poate rezolva daca mergi la psiholog.