| anonim_4396 a întrebat:

Salut oameni buni. De ce oare îmi curge sange din nas asa dintr-o data? Efort nu fac cine stie ce, respir foarte greu chiar si cand stau pe loc simt ca nu mai am aer si ma sufoc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Hemoragia avand punctul de plecare in fosa nazala poate avea o multitudine de cauze care trebuiesc cautate --- cea mai frecventa forma, cea juvenila/idiopatica, se intalneste la copii si adolescenti, datorita unei fragilitati vasculare constitutionale. Aceasta hemoragie este in general fara gravitate si dispare in general dupa varsta de 30 ani. Data fiind multitudinea cauzelor, doar medicul ORl-ist poate identifica cauza probabila a hemoragiei nazale!
De asemeni, dificultatea respiratiei pe nas se datoreste mai multor cauze --- cea mai frecventa este deviatia de sept nazal. Asemeni sangerarii nazale, cauza trebuie cautata si inlaturata tot de catre medicul specialist ORL.
In concluzie, problemele tale se pot rezolva numai de catre specialistul otorinolaringolog(ORL).
Numai bine!

| doctoressa a răspuns:

Cauzele epistaxisului sunt mult; se poate datora datoreaza unei boli localizate sau unei boli sistemice (ce atinge intregul organism) - infectii, raceli, anumite medicamente, boli de sange, de ficat si multe altele. Citeste detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/hemoragia-nazala-sau-epistaxisul

| onasis1961 a răspuns:

Vezi cum stai cu tensiunea! Fugi de graba la un cardeolog! Insuficienta respiratorie, apare de la probleme cardiace.

| BebeStrumf a răspuns:

Sa nu ai probleme cu tensiunea.Du'te sa te vada medicul! Sanatate:*!

| VaniLLaDeeJay a răspuns:

Se poate intampla chestia asta si de la polipi. Un fel de doua feluri care cresc pe undeva prin nas si nu te lasa sa respiri. ect ect. Daca e asa trebuie. operati pentru a nu creste prea mari si sa fac insuficienta respiratorie si sa... (x_x)

| adsx a răspuns:

Ai tensiunea mare

| andrey88 a răspuns:

Multumesc pentru. raspunsuri.