| Mihaimagnidicul28 a întrebat:

Pe 30 decembrie i-a venit menstruatia, a durat pana pe 3 ianuarie, iar pe 5 am avut un mai mult o joaca de copii, a fost un contact oral, cu ejaculare in afara, iar dupa vreo 20-30 de minute, a avut loc o mica atingere pe labii si posibil si pe vulva. Are menstruatia regulata, de 30-31 de zile. Acum cu o zi inainte de menstruatie, are niste scurgeri roz, de la ce pot fi? Putea sa ramana atunci pe 4 ianuarie însărcinată? Tin sa mentionez ca săptămâna trecuta a luat si pilula de a 2 a zi. Vreau sa imi dati un sfat, poate fi vorba de sarcina din cauza acelui contact de pe 4 ianuarie, imediat dupa trecerea stopului?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Fiindca ciclul menstrual A FOST (accentuez cuvantul A FOST) de tipul regulat pana in urma cu o saptamana, moment in care in modul cel mai IRESPONSABIL posibil a fost folosita pastila de a 2-a zi cu totul INUTIL si absolut NEJUSTIFICAT dupa trecerea a mai mult de 2 SAPTAMANI de la intretinerea acelui joc sexual, a fost 100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina in cea de a 7-a zi a ciclului menstrual fiindca in cazul ciclului regulat de 30-31 de zile PERIOADA FERTILA REALA a fost situata intre 14-a si a 18-a zi a ciclului numarate fata de prima zi de menstruatie.
Rezulta ca sarcina se putea forma NUMAI in cazul in care ar fi ajuns sperma in vagin in una din zilele de 12, 13, 14, 15, 16 Ianuarie. Fiindca joaca sexuala a avut loc in data de 5 Ianuarie adica cu 7 zile inainte de PRIMA ZI FERTILA si cu 10 zile inainte de ziua OVULATIEI, reiese ca a fost 100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si daca in 5 Ianuarie ar fi ajuns sperma in vagin.
2.) Fiindca in urma cu circa 5-6 zile a fost folosita pastila de a 2-a zi si repet din nou, in mod absolut IRESPONSABIL si INUTIL, se poate afirma fara frica ca s-ar gresi, ca scurgerea de culoare roz a aparut ca un efect advers de aparare a organismului, fata de hormonii sintetici proveniti din acea pastila nenorocita.
3.) Pentru informarea corecta atat a ta dar mai ales a prietenei tale trebuie sa cunoasteti urmatoarele informatii dar si urmari provocate de pastila de a 2-a zi. De obicei, aproape mereu, cu rare exceptii, dupa trecerea a 4 - 7 zile de la data la care a fost folosita pastila contraceptiva (Escapelle, Postinor2, EllaOne) se produce o sangerare care cantitativ este slaba de sange care de obicei este rosu deschis/roz care se manifesta 1-2 zile, insa se poate ca foarte rar sa tina mai multe zile. Aceasta sangerarea reprezinta in realitate un efect advers, sau unul de aparare a organismului fata de ''invazia'' hormonilor sintetici care provin din pastila contraceptiva si afecteaza organele reproducatoare si provoaca dereglarea activitatii hormonale. Producerea sangerarii NU semnifica faptul ca hormonii proveniti din pastila folosita si-au facut sau nu treaba. Faptul ca efectul contraceptiv al pastilei s-a produs efectiv/a avut loc sau nu, se va adeveri ca fiind sigur in momentul in care va porni menstruatia. Pana in acel moment al menstruatiei nimeni nu se poate pronunta in vreun fel. In situatia in care NU va incepe menstruatie la data asteptata, fiindca este foarte posibil sa se amane, chiar foarte mult, peste 21 de zile, in acel caz raspunsul il ofera testul de sarcina. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce a luat pastila de a doua zi, acum 1 saptamana? Cu ce scop?
Ca oricum si-a bagat o bomba hormonala in ea, inutil si periculos, iar efectele negative ale acelei pastile ii vor afecta ciclul menstrual, ovulatia si perioada fertila pe o perioada de 6-12 luni, cand nimic nu mai vine la termen!
Din acest moment, sexuls e poate intampla numai cu prezrevativ, deoarece o a doua pastial "de a douazi" nu mai poate fii luata in viata asta si nici risca sa ramana gravida.
In orice caz, nu era pericol de gravidie nici la inceputul lunii, ca de la sex oral, nu ramane nimeni gravida! ca atingerea aia pe labii este iarasi frectie la picior de lemn... sa nu se poate ramane gravida prin telepatie.

Ca sa ramana o fata insarcinata, trebuie sa indeplieneasca doar 2 conditii:
- sa aiba sex cu penetrare vaginala
- sis a fie in perioada fertila.

In cazul voastru, fata nu a fost nici in perioada fertila si nici nu a avut sex vaginal, doar oral, deci, imposibil sa ramana gravida.
Pastila de a doua zis e poate lua doar a doua zi, dupa 2 saptamani de la sex, nu isi mai face oricum efectul, decat efectele ei negative si severe.

| Mihaimagnidicul28 explică (pentru Violleta2022):

Si scurgerile roz de la ce ar putea fi?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihaimagnidicul28):

De la efectele secundare al "pastilei de a doua zi", luate inutil!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ai penetrat-o si nu ai ejaculat in ea nu poate fi gravida.