| SsSsS_7168 a întrebat:

Sallz TPU! Am 13 ani jumate si menstruatia mi-a inceput in decembrie. in ianuarie a venit fix la o luna dupa prima oara, in 3. In februarie nu a mai venit. Saptamana trecuta m-a durut burta f. tare dar numa o zi. Am impresia ca tot timpul mi-e foame si cateodata ma doare stomacul. Ce se intampla? Fundaaa:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o dereglare hormonală.
Nu te speria, bea ceai de crețișoară care este un reglator hormonal natural cu mușețel, acesta din urmă calmează durerea de burtă.
Ceaiul rezultat poate fi consumat îndulcit cu ce vrei.
Sănătate.
Pa, pa.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Este normal sa fie asa. Primele menstruatii sunt neregulate; pot veni de doua ori intr-o luna, sau pot veni la doua-trei luni. Cam intr-un an, maximum, totul se va regla. Ai grija sa ai tot timpul la tine un tampon de rezerva, pentru orice eventualitate.
Foamea si durerile de stomac nu au nicio legatura cu menstruatia; pur si simplu esti in crestere.

| ioana1704 a răspuns:

Ei nu te speria ca nu e nimic rau. organismul tau se transforma. februarie nu e trecut.ciclul nu vine intotdeauna fix la 28 de zile. nu tebuie sa fie mai repede de 3 saptamani si nu la mai mult de 6. cat despre dureri, sa ai un antialgic la tine.

| WestSid3 a răspuns:

Nu-ti face griji, e ceva normal...
In primii 3 ani, menstruatia este neregulata, adica vine luna asta pe 5, sa zicem, iar luna viitoare deloc, sau cu data schimbata. In legatura cu durerea, depinde si de organism. Pe unele fete le pot durea spatele, pe altele burta sau chiar amandoua.
Nu te-as sfatui sa iei medicamente impotriva durerii, ai sa te inveti cu ele, iar daca esti plecata de acasa, intr-un loc fara farmacii, nu o sa suporti durerea. Mai bine suport-o acum, sa te inveti cu ea si stai mai mult intinsa in pat happy

| nicrom1 a răspuns:

Ma, tu n-ai facut deja ceva prostii? Daca nu stai linistita pentru ca deocamdata organismul tau invata acest nou ritm.si totusi poti sa o iei de minuta pe mani si sa mergi la un ENDOCRINOLOG.

| Angelofdemon a răspuns:

Buna
daca nu ti-ai inceput viata sexuala stai calma.
sunt doar niste dereglari asa mi-s-a intamplat si mie la inceput.:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti fa griji. E doar pubertatea! E absolut normal. Menstruatia ta nu este regulata si isi cam face de cap. Succes kiss!

| Tonks a răspuns:

Nu prea tine de noi asta, trebuie sa te duci la medic si iti va face o serie de,, analize'', te va consulta, ceva de genul asta, si apoi vei putea sa afli ceea ce vrei. La fiecare in parte difera, deci cum am mai zis, nu tine de noi happy... sper ca te-am ajutat happy

| SsSsS_7168 explică:

@nicrom1 nuppz... is virginatonguetonguesmug