| Steffe a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de nesuferitele cosuri adolescentine.
E si menstruatia, dar mi-au iesit pe frunte niste cosuri imense si dureroase care colecteaza in continuu. Intre buza de sus si gat aveam niste puncte negre pe care le-am scos(nu pe toate) si in urma lor mi-au iesit cosuri care colecteaza in continuu si sunt extrem de dureroase(abia pot vorbi).
Si pe decolteu mi-au iesit niste bubite care seamana cu niste cosuri, doar ca uneori ma mananca, nu colecteaza si nu dor.
Tata mi-a adus candva de la servici niste produse SebaMed, care s-au terminat. Nu am vazut produsele aste in farmacii, dar sunt extrem de bune, curata tenul cu o eficienta nemaivazuta.
Cu ce le-as putea inlocui in asa fel ca intr-o saptamana sa scap si de cosuri si de puncte negre, ca am banchetul? Si trebuie sa mentionez ca nu ma machez, asa ca nu prea se poate spune ca e o reactie adversa la vreun machiaj sau la demachiant.
Va rog, ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Masca de argila. Se cumpara de la farmacie argila plic mic de 100-200 gr. si se face o pasta dintr-o lingurita de argila si putina apa, se amesteca bine si se intinde pe fata, se sta asa 30 minute, dupa care se clateste fata cu multa apa si apoi se tamponeaza usor cu un prosop curat si se unge fata cu o crema Apidermin in strat usor ( contine laptisor de matca -produs al stupului,- vindicativ ). Se face asta de cate ori / saptamana vei putea. Dupa prima masca deja vei constata efectul ei binemeritat. Numai bine, Lucien.

2 răspunsuri:
| doctoru a răspuns:

Deci e ceva normal. fa asa: spala-te bine cu apa si sapun. NU le scoate da-le cu un fond de ten ( punctat strict pe cos)apoi cu mainile curate indeparteaza fondul de ten (e bine sa il dai seara si sa il stergi dimineata). da cu o crema calmanta pentru a nu mai durea(ceva care nu e pe baza de alcool ca o sa doara si mai tare). nu imi vine in minte nici o marca sa iti zic acum, dar daca imi amintesc revin.

| mhmaddie a răspuns:

Produsele SebaMed se gasesc in farmacii ca Sensiblu, CityPharma si altele de acest tip. Eu de acolo mi-am cumparat cateva creme SebaMed. In legatura cu cosurile, nu stiu ce sa zic. Eu cred ca cel mai bine ar fi sa vezi un dermatolog, el va stii cel mai bine ce e bine pentru pielea ta.