| ImCalledLamă a întrebat:

Help TPU! Azi am vazut ca am o umflatura pe frunte! Ieri nu o aveam, azi mi-a aparut, nu m-am lovit, nu e rosu, nu ma doare cand apas, e doar o umflatura! Helpppp, ce poate fi, repede, sunt foarte speriata! Dupa cate imi dau seama osul nu e umflat, doar pielea! Help me!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E un cos. Stai linistita ca trece. Ar trebui sa mergi maine la medicul de familie pentru tratament sa nu-ti ramana pete pe frunte.

| ImCalledLamă explică (pentru Salontanul):

Nu cred.e destul de mare... poate putin mai mic decat o moneda de 50 de bani

| Salontanul a răspuns (pentru ImCalledLamă):

Atunci poate fi si un furuncul. Oricum n-ai ce-i face. Singurul lucru: maine la medicul de scoala sau familie.

| ImCalledLamă explică (pentru Salontanul):

Si ala ce mai e? O sa ramana asa? Sa mentionez ca azi-noapte am auzit bazait de tantar

| Salontanul a răspuns (pentru ImCalledLamă):

Furuncul: http://www.sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/furunculul_1403
Poate fi si de la un tantar. Mergi totusi la medic maine. E mai bine!

| ImCalledLamă explică (pentru Salontanul):

Imi iubesc viata! Nu vreau sa raman asaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa (da stiu, putin cam exagerat dar mna.)

| Salontanul a răspuns (pentru ImCalledLamă):

Eu am avut furunculi pe ceafa si am ramas cu urme toata viata. E adevarat ca si medicul care m-a "tratat" n-a stiut sa faca nimic. M-a taiat sa scoata puroiul si era prea repede.

| ImCalledLamă explică (pentru Salontanul):

Am 12 ani crying

| Salontanul a răspuns (pentru ImCalledLamă):

Si ce sa-ti fac? Roaga-te sa fie cos sau muscatura de tantar.

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Ai fost stresata in ultima vreme?

| ImCalledLamă explică (pentru Latinmoon):

Nu...am fost destul de fericita

| Latinmoon a răspuns (pentru ImCalledLamă):

Atunci este doar un simplu punct alb ce urmeaza sa iasa.
Trebuie sa-l freci cateva zile pana se va trage.
Folosesti ceva creme pentru cosuri?

| ImCalledLamă explică (pentru Latinmoon):

Nu folosesc creme pentru ca nu am cosuri

| Latinmoon a răspuns (pentru ImCalledLamă):

Mergi la o farmacie si i-ati tertraciclina si da-ti acolo.

| Latinmoon a răspuns (pentru ImCalledLamă):

Trebuie sa folosesti ceva pe local ca sa-ti treaca mai repede chestia aia din frunte.
Daca nu iti dau cu creme atunci iti dai spirt si te lasi in pace.

| ImCalledLamă explică (pentru Latinmoon):

Mai bine spirt, crezi ca ajuta? E fffff putin rosu, in rest culoarea e normala, nu doare, nu nimic, doar ca e umflat

| ImCalledLamă explică:

Lasa-ma cu tampeniile, ai un sfat sa-mi dai?!

| nicole97 a răspuns:

E un cos sub piele, va trece intr-o saptamana.

| ImCalledLamă explică (pentru nicole97):

Cat o moneda de 50 de bani?

| Govor_Alin_1990 a răspuns:

Pana la urma cum ai reusit sa iti treaca? Si eu am patit la fel si nu stiu ce sa fac sad Nu m.am lovit nu nimic, mi.a iesit pur si simplu