| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am si eu o intrebare pentru cei care au avut ligamentele rupte la picior si sa strans sange dintrala la genunchi :-s sad ca asa am eu. Doctorul mia sp sa-mi dea antibiotice ca sa treaca umflatura dar eu sunt alergica la toate antibioticele si mi-a dat sa facut cu gentamicina si un pic mi-a trecut si mi-a dat drumu din spital.Acuma sunt acasa si mia sp sa vin la control vineri dar nu mi-a dat tratament si vr sa stiu daca trece adica daca se dezumfla. :-s Va rooog sa-mi spuneti daca e nevoie de punctie :-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

Daca ai ligamentele articulatiei genunchiului intr-adevar rupte ar trebui sa te opereze sa ti le coasa. Sangele acela la genunchi se numeste hemartroza si ti-a dat antibiotice ca sa nu se suprainfecteze, insa nu se trateaza ruptura de ligamente cu antibiotice. Probabil va trebui sa iti faca punctie ca sa vada daca s-a suprainfectat, pentru ca altfel nu te poate opera. Tine gheata pe el si da-ti cu un unguent cu heparina (Hepathrombin, Lioton etc) ca sa se mai desumfle. Nu te speria de operatie, nu e o operatie grea si nu dureaza nici mult, dar daca doctorul spune ca trebuie sa te operezi, va trebui sa il asculti.
@Justmed, daca mananci capsuni si kiwi nu se formeaza in corp amoxicilina. Amoxicilina e un antibiotic de semi-sinteza. Mai documenteaza-te inainte sa dai raspunsuri de astea care i-ar putea incurca pe altii

| Justmed a răspuns:

Iubito ...doar medicul poate decide daca este nevoie d epunctie in ceea ce priveste antibioticele am eu o idee foarte buna...
1. Daca mananci capsuni si kiwi in corp se formeaza Amoxacilina, din cauza substantelor din fructe.
2. Bea mult lapte, deoarece contine calciu te va ajuta foarte mult pentru osul sau ligamentul rupt...

Insanatosire grabnica!

| biiiiiiii33 a răspuns:

Dar e voie sa fac miscare?

| Vlad_Galea_1988 a răspuns (pentru biiiiiiii33):

Da esti sanatoasa la cap?

| Vlad_Galea_1988 a răspuns:

Ideea in primele faze sa pui genunchiu mai sus ca nivelul inimii cu comprese de gheata sau ceva rece cate 20 de minute de vreo 5-6 ori pe zi si trebuie sa iei antiinflamatoare cum ar fi diclofenac sau bengay sau ibuprofen cu paracetamol zonal sau oral (pastile) lichidul e normal sa il ai si se va scurge sau va disparea din zona cu timpul daca te-a trimis acasa si nu ti l-a drenat inseamna ca e sange si trebuie sa ti genunchiul sus pe niste perne ca sa il traga organismul de acolo