| SadBoyForever a întrebat:

M-a muscat o viespe de picior acum cateva minute si mi-a aparut o umflatura acolo crying plus ca ma si doare ingrozitor va rog spuneti-mi ce as putea face ca sa imi treaca, cu ce m-as putea da pe acolo se poate da cu ceva unguent, sunt singur acasa va rog vreau un sfat neaparat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Acum ceva timp m-a înțepat o albină, și mi s-a umflat îngrozitor. Mă durea insuportabil! Am pus gheață peste umflătură și m-am dat cu „cutiuța cu minuni" de la Oriflame.
Ca sfat pentru tine, îți sugerez să pui gheață peste rană, și te poți da cu o cremă de gălbenele până vine cineva pentru a îți spune ce să faci!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune comprese cu tinctura de propolis sau tinctura de bitter suedez.happy
Daca nu ai, incearca putina rostopasca. Pune seva chiar pe "rana" si, desi e posi bil sa te usture putin, va grabi vindecarea.happy

| vangaelis a răspuns:

Pune gheata pe zona umflata

| Almássy a răspuns:

Pune gheata pe ea.
daca nu ai ori stai cu piciorul in apa rece /daca nu se poate pune apa rece intr-o punga de folie si leag-o bine apoi pune-o pe locul umflat/ai grija sa nu fie acum/pune ceva rece in caz ca dintr-un anumit motiv nu poti face chestia cu apa si gheata.

asta-i tothappy si pe mine m-a muscat una de deget(mana) si daca pui repede ceva rece se dezumfla happy

| AlexandraPrincess a răspuns:

Asa am patit si eu acum 2 zile! Pune compresa: cu apa rece!

| Cosmin_Filaret_1999 a răspuns:

Pune sare acolo unde te-a muscat lasa-l 5minute dupa pune compresa cu apa si sare asta am facut si eu!

| M3zzLyxD a răspuns:

Poti sa faci frectie cu sare in zona respectiva