| valentina_6751 a întrebat:

am si eu o intrebare si va rog sa ma ajutati.Cam de o luna am o durere in partea dreapta jos.Am fost la un control, doctorul ma palpat si mi-a spus ca am dureri in jurul apendicului si ca este posibil sa am apendicita. Mia da un tratament dar durerea nu a disparut.Este posibil sa am un chist pe ovarul drept.As vrea sa va intreb daca ma voi duce la doctor impreuna cu mama la o radiografie este de ajuns pentru a afla cauza dureri? sau este necesar un control ginecologic si in ce consta acesta? se poate afla daca nu mai sunt virgina? si daca voi spune doctorului ca sunt virgina ar mai fi necesar un control ginecologic in care sa se observe daca sunt sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Radiografia nu te va ajuta cu absolut nimic, fiindca ea nu vede organele din abdomen. O ecografie trebuie sa faci si, in mod normal, un consult ginecologic. Faptul ca nu mai esti virgina se vede foarte simplu la examen ginecologic (poti vedea si tu in oglinda). Oricum va trebui sa-i spui tu ginecologului de la inceput, fiindca examenul difera. Nu poti sa minti ginecologul, fiindca e o informatie extrem de pretioasa care ii poate orienta diagnosticul. Dandu-i o asemenea informatie eronata el poate sa nu ia in considerare o afectiune, sa-ti greseasca diagnosticul si sa te alegi cu cine stie ce operatie mutilanta sau care sa-ti puna viata in pericol.

| asdgfhresry a răspuns:

Dar mai esti sau nu? Oricum, nu cred ca e nevoie decat de doctor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune pipait... palpat e cand iti bate inima foarte tare... ca dupa o sperietura zdravana

| diego95 a răspuns:

Probabil ca ti-a dat un tratament de "incercare" sa vada daca te mai doare in caz contrar necesita o operatiesad