| PandaKK a întrebat:

Sunt baiat, 17 ani, 1.60 inaltime si 50 kg. Credeti ca as mai putea sa cresc in inaltime si greutate? Rezolv ceva daca merg la sala? Sunt destul de slab si scund pentru varsta mea si as vrea sa mai cresc macar 5 cm si sa pun masa musculara pe mine. Vreo idee careva?

Răspuns Câştigător
| weirdfirefly00 a răspuns:

Cand va aud cu baschetul sau atarnatul de bara. nu vreti sa il intindeti mai bine pe o masa din aia de tortura medievala si sa il intindeti de maini si de picioare? Probabil e genetic la tine daca ai si parintii mai micuti. Daca ai 17 ani sau aproape 18 trebuie sa te gandesti la orice varianta ca e posibil sa mai cresti putin sau sa nu mai cresti. Baietii au pubertatea ceva mai tarziu ca fetele si daca ai noroc mai cresti pana la vreo 20 de ani dar nu se stie. Mergi eventual cat mai repede la un doctor endocrinolog si vezi ce zice, o sa iti faca niste analize putine si probabil niste ecografii la glande plus o radiografie la mana(palma) pentru a vedea daca ti s-a incheiat cresterea osoasa (se vede la cartilajd sau ceva de genul). Oricum ar fi eu zic sa nu te panichezi si sa ai incredere in tine pentru ca nu esti pitic sau mai stiu eu ce, esti acceptabil si daca in rest esti un om ok si interesant o sa te aprecieze si lumea si fetele. Poti sa faci si ceva sport ca ar merge sa ai macar cateva kilograme in plus. Si eu sunt cam la fel ca tine deci stiu ce zici. Sa nu te astepti la medicamente sau hormoni de la doctor ca nu cred ca e cazul la varsta inaltimea si conditia ta plus ca nu cred ca este mereu sigur. Mult noroc.

| PandaKK explică (pentru weirdfirefly00):

O sa fac o vizita la doctor sa vad ce zice. Mersi mult pentru raspuns, o sa incep sa mănânc mai mult si o sa fac si sala cu speranta ca o sa pun ceva pe mine.

5 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Sala nu te ajută să crești în înălțime. De crescut cel mai probabil o să crești având în vedere că, creșterea se oprește la 18 ani.

| PandaKK explică (pentru OnuOnulică):

Si nu as putea sa fac ceva sa cresc mai repede sau putin mai mult?

| OnuOnulică a răspuns (pentru PandaKK):

O variantă destul de bună ar fi înnotul sau atârnatul de o bară în fiecare zi.

| CinVasileeee a răspuns:

Prin sport, inot, gimnastica, la bara!