| klau95 a întrebat:

Sall Tuturor! Ce alimente(vitamine, calciu,)etc. trebuie sa iau sa mai creasc in inaltime si, sa ma dezvolt in oase in latime(ingrosare) pe parcurs fac si antrenament pentru masa. Dar vb despre oase si, in afara de alimentatie ce altceva sport, exercitii(la sala daca e cazu) cunoasteti? sa cresc in inaltime.
Dar fara handbal, bascet.etc va rog fara aberatii de cenu astalaughing

4 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Vitamine poti sa iei calciu, 500 mg de la farmacie si un complex de vitamine cumar fi 9 vita care e ieftin si foarte bun.
Pt oase nu ai ce face, tot handbal si basket trebuie sa faciwinking sau daca nu vrei deloc sa faci, atunci trebuie sa faci exercitii polimetrice acasa, adica sa sari dupa ceva ...scaun sau altceva de 50 cm, apio te urci pe el, iar sari, etc etc de multe ori, poti sa cauti pe youtube la exercitii polimetrice.

| sttriker a răspuns:

Pfff...Stiu ca nu e legat de intrebare dar scuza-mabig grine ce ai un interes sporit pentru cresterea in inaltime si ingrosarea oaselor?
Oricum hai sa trecem la subiect.Pai uite.Ai incercat atarnatul la bara?(pentru inaltime). Dieta bogata in proeteine calciu si mult mult sport. Munca fizica intensa.Pe mine ma deranja cand eram pustan faptul ca aveam incheieturile subtiri si parea foarte slab. Apoi am inceput sa practic culturismul... Am excelat in scopul acela cu exercitiile de gen flexii cu gantera pe genunchi(din incheietura) sau cu bara. Oasele se ingroasa ca si muschii.Se creeaza rupturi si fisuri minuscule care se astupa si maresc densitatea si volumul.Incearca sa intaresti in primul rand oasele si mai apoi sa acumulezi masa pentru a acoperii.Esti ectomorf ca si mine.Trebuie sa lucrezi de 2 ori mai mult si mai intens ca sa ajungi la aceleasi standarde ca si un altul. Multa bafta si spor la mancat! Dami un mesaj pe privat daca ai intrebari.

| Kill4You a răspuns:

Asculta binehappy Iti garantez ca vei rade putin dar imi vei da dreptate.Am 14 ani am 185 cm inaltime, iti pot garanta 100% ca daca mananci 3 mese zi si dormi mult (vorbesc serios un lucru foarte important este sa dormi mult am o mama buna dar in calcul ia mult dormitul, uneori chiar la pranz mai dormeam si acu am inaltimea unor adulti.happyDaca vrei sa ma asculti khappyDACA nu nu. Dormi cand ai timp iar seara neaparattongue happy SAR putea ca intr-o vara sa cresti chiar 20 cm ca in cazu meu.Succes, a da nu te duce la sala ca numai cresti iar fumatu, bautura au acelasi efect. Alea le ai si peste 4-5 ani cand treci de varsta de 18 ani.Succes (fetelor le plac baieti inalti nu piticoti, iti garantez si astasmug sal)

| mariacarolina a răspuns:

Pai trebuie sa iei vitamina b,c, g, sa dormi putin mai mult! eu cam atat stiu sper ca ti-am fost de folos.mai cauta pe google big grin