| Winners10 a întrebat:

Am si eu o problema. Am observat azi ca mi-ai iesit ceva pete rosi pe tot corpul( maine, spate, abdomen, picioare). Am fost la farmacie si mi s-a spus ca poate fi ceva o alergie si mi-a dat alcool mentolat(sa ma dau cu el pe zona petelor) si niste pastile, Claritine. Daca ma puteti ajuta si pe mine, daca ati avut si voi asa ceva, ce pot face ca sa dispara, sau nu stiu.

Multumesc, Funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la medicul de familie, ai nevoie de un control medical pentru un diagnostic corect și instituirea unui tratament corespunzător afecțiunii.
Sănătate!
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Urmeaza tratamentul care ti-a fost recomandat, daca nu observi nicio ameliorare dupa 1-2 zile mergi la un medic dermatolog.
http://www.i-medic.ro/boli/urticaria

| neutrino a răspuns:

Asemenea pete pot disparea cu ajutorul medicului, nu al unui farmacist care si-a mai vandut si el ceva din marfa.

| Solitude15 a răspuns:

Poate fi o uticarie http://www.sfatulmedicului.ro/Alergiile/urticariile_828
am avut si eu dar trece timp de o saptamana sa nu te dai cu iod sau ceva de genu ca nu trebuie si cred ca nu vrei sa fii buburuza :))
funda

| Lè_Adde_1992 a răspuns:

Ai folosit alcoolul? Care era rezultatul?

| Winners10 explică (pentru Lè_Adde_1992):

Am folosit si mi s-au mai diminuat din pete, unle aproape ca au disparut