| Eli1977 a întrebat:

Buna
Am și eu o problema.Ma doare îngrozitor măseaua. Am o măsea care îmi creste și simt cum mi se "rupe"gingia (scuze de exprimare ). Este normal sa ma doară asa de tare?
Va rog ajutați-mă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare tare rau pentru tine, din pacate, nu te putem ajuta, dar un stomatolog poate!
In seara asta ia un panadol, paracetamol ceva si maine dimineata fugi la primul dentist sa vada ce este acolo.

| Eli1977 explică (pentru Violleta2022):

Asa am sa fac. Mulțumesc frumos!

| nugasescusernameliber a răspuns:

Există situaţii în care dintele rămâne încarcerat în gingii, ţesuturile din jurul său se pot inflama, iar de aici până la infecţie nu mai e decât un singur pas. Medicul dentist este cel care decide tratamentul şi tot el recomandă extracţia, în cazul unei inflamaţii repetate.