| BiaBybbyBia a întrebat:

Am si eu o problema, si v-as ruga sa raspundeti cei care chiar stiti sau presupuneti ca ar fi intr-un fel. Pe data de 6 mai am avut contact sexual protejat. La final, dar fix la final s-a rupt prezervativul. Dupa o ora am luat pastila EllaOne. Pe data de 8 mai, am intretinut relatii sexuale protejat dar finalul tot ala a fost. S-a rupt prezervativul. Imediat m-am dus la baie si am m-am spalat inauntru. Eu nu am menstruatia reglata. De obicei dupa data de 20 si...vine. Astazi 18 mai am simptome ca cele de menstruatie dar nu chiar asa avansate. Pofta de mancare si somn e mereu cu o saptamana inainte sa imi vina ciclu. Si am si foame uneori si somn. Acum nu stiu ce sa cred. In data de 6 si 8 nu aveam acea scurgere de care se spune ca,, anunta" ca ai fi fertila, la ovulatie. Scurgerea asta a venit acum 2 zile. Am auzit ca este o metoda prin care iti dai seama daca trebuie sa iti vina ciclu (metoda fiind: bagi un deget in...si simti ca ar fi coborat uterul-este adevarat?) Va rog fara raspunsuri jognitoare. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| dannys a răspuns:

Eu nu am auzit de metoda asta dar o fi cine stie...cumpara-ti un test de sarcina si nu mai sta in stres.

| BiaBybbyBia explică (pentru dannys):

Pai si se vede rezultatul corect acum? Din cate stiu eu nu se vede acum...Tu ce crezi? Sunt foarte panicata

| dannys a răspuns (pentru BiaBybbyBia):

Acum nu stiu ce sa-ti spun dar mai asteapta un timp si dupa fa-ti un test de sarcina.

| CuriousStuff a răspuns:

Doar daca ai un deget foarte lung poti sa ajungi pana un uter, si nu ar fi deloc placut. Uterul nu e acelasi lucru cu vaginul... Oricum informatia e falsa ca poti sa simti ceva sau sa vezi ceva si sa-ti dai seama daca iti vine menstruatia.

E momentul perfect sa mergi la un control ginecologic, pentru ca ai facut cea mai mare greseala din viata ta de pana acum pentru ca ai luat pastila aia fara nicio recomandare, ar putea exista niste efecte adverse foarte grave (infertilitate sau chiar deces) asa ca fuga la ginecolog, ii spui ce ai facut si vezi ce zice. Test de sarcina iti faci degeaba acum, nu o sa-ti arate un rezultat real.