| nothingelsematters a întrebat:

Am terminat anul asta facultatea. Sunt in stadiul de a-mi gasi o slujba. De-a lungul facultatii, mai ales in ultimu an am stat foarte mult cu capul in calculator pentru ca sunt in domeniul tehnic si am lucrat in programe.Asa ca m-am ales cu pungi sub ochi si cu o sensibilitate marita a partii de sub ochi. daca ma credeti simt apa aceea acumulata acolo. faza e ca eu daca ma angajez va trebui sa stau cam 8 ore zilnic sa fac chestia asta si mi-e ca o sa se agraveze. voi merge zilele astea la un control la ochi sa vad ce-mi spune. sincer mi-e teama ca-mi va spune ca nu sunt rezistenta sa am tipul asta de job. acum de exemplu am stat 1 ora si ceva sa lucrez o chestie si deja simt ca partea de sub ochi e mai umflata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| giony54 a răspuns:

Ignora partea de sub ochi si nu te mai analiza atat,nu este o problema, daca stai mult la calculator poate duce la scadere a vederi dar nu pungi, astea se fac de la oboseala si nesomn. Poti sa protejezi ochi la calculator cu ochelari speciali, nu de vedere, care reduc influenta calculatorului si este bine ca din ora in ora sa faci o pauza de 10 minute si sa privesti altceva decat calculatorul.Si cu locul de munca este mai greu de gasit.

| nothingelsematters explică (pentru giony54):

Am ochii foarte umflati si tind sa cred ca e de la retentia de apa, alfel de ce s-ar acumula apa sub ochi?