| Petronella8p08 a întrebat:

Buna am un caine de talie mica. a fost otravit acum ceva timp. Dupa ce am terminat tratamentul la circa o săptămână a aparut o buba rosie rotunda. Acum dupa o săptămână de la aparitia ei incepe sa i.se desfaca pielea. Cu ce as putea sa.l dau. Menționez ca la medic il pot duce abia dupa 2 săptămânii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci este sa fii in DEFICIT CALORIC. Sa mananci mai putin decat are nevoie metabolismul tau bazal. Incepe treptat sa scazi kcal si daca poti sa ciclizezi carbohidratii. Pentru a reduce drastic kcal renunta la:
-DULCIURI
-FAST FOOD
-SUCURI
-ULEI (inclusiv mancarurile prajite in ulei sau uleiul pus peste salata)
Mancand multe legame (si fructe atunci cand simti nevoia de "ceva dulce") + carne slaba (de preferat pui, peste dar fara ulei adaugat)+ lactate (dar laptele sa fie scazut in grasime) vei reusi sa slabesti. Vezi sa scazi treptat si sa ajungi sub 2000 kcal, dar nu mai putin de 1500. Fa si sport. Alearga, fa sprinturi ori exercitii HIIT (sau du-te la sala). Nu ai cum sa nu slabesti. Iti poti calcula macronutrientii si kcal prin intermediul aplicatiei myfitness pal si al unui cantar de bucatarie.

Succes!

| LPCTSTR a răspuns (pentru aXy99):

Tată, ai dat copy/paste la intrebari total paralele cu subiectul abordat de tine.

| aXy99 a răspuns (pentru LPCTSTR):

A trebuit sa ma loghez pentru a scrie mesajul, dar cand m-am logat, site-ul m-a redirectionat catre intrebarea asta. Am dat s-o sterg, nu stiu de ce nu a functionat. Am si verificat prin mail stergerea raspunsului...

| LPCTSTR a răspuns (pentru aXy99):

Interesant...

| Uxellodunon a răspuns:

Hematom/abces/formatiune tumorala/ cam astea ar putea sa fie

| ionutborcea a răspuns:

Trebuia să îi torni de prima dată lapte pe gât acum a prins cancer nu mai are mult de trăit orice eai face

| ZGEBYUSMEXIMUS a răspuns:

Il duci azi