| Stefania a întrebat:

Am un dinte foarte cariat si saptamana viitoare merg sa-l scot, dar problema este ca in loc de acel dinte cariat vrea sa iasa un dinte, dar inca nu a iesit si este fix in gingie adica iese in partea de sus adica mai sus de dinte din partea exterioara straight face, dar norocul meu este ca inca nu a iesit. Oare daca o sa scot dintele cariat atunci dintele care vrea sa iasa din ingie se va pune la locul ei?crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde... daca o data ti-a cazut si asta cariat e cel care a crescut in locul lui nu o sa-ti mai creasca(adica, daca a fost de lapte), daca nu o sa-ti mai creasca.Eu mi-am scos o masea tot asa cariata si nu-mi mai creste alta-n loc, dar nu stiu de ce ca eu nu-mi amintesc sa-mi fi cazut.crying. Multa bafta si poate ai norocul sa-ti iasa altul in loc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va creste normal, dar cel cariat trebuie scos cat mai repede cu putinta(saptamana viitoare e destul de bine).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da se va pune la locul lui. Daca este destul de aproape iti va spune stomatologul sa-l impingi cu limba catre locul lui sau daca nu iti va face chiar el un canal sa nu creasca stramb.

Bafta si multa sanatate`!:*:*:*

| wildstrawberry a răspuns:

Scuza-ma nu am citit bine intrebarea, nu lua in considerare raspunsul meu.sorry! si dupa parerea mea nu stiu daca cel care a crescut "stramb" va reveni in locul celui care il vei scoate.sad