| haaaaaate a întrebat:

am un prieten de 8 luni de vreo 1 luna am inceput sa facem petting calumea sa zic asa daca pana acum ne frecam/excitam doar prin haine. acum hainele au disparutlaughing eu sunt virgina si nu vreau inca sa-mi incep viata sexuala! Prietenul meu ma atinge si ma freaca cu penisul pe clitoris cateodata a mai alunecat si in jos; dar ce se intampla: de ceva timp am niste mancarimi in zona vaginului mai exact la nivelul labiilor (buzelor). o mancarime insuportabila si de multe ori am incercat sa ma linistesc prin atingerea cu degetul dar tot nu se opreste simt nevoia dea baga degetul cateodata. si mai am o nelamurire de vreo 2 zile imi curge ceva alb dar nu este ca un lichid ce mai mult seamana cu un fulg sau ca sa il pot descrie mai bine e cam branzos, si ultima problema este menstruatia. mi-a intarziat si incep deja sa fiu disperata. e un motiv pentru a fi speriata? prietenu meu nu a introdus penisul se poate sa se intample ceva de la lichidul carei curge lui din penis? va rog ajutati-ma... tin sa preciez ca sunt virgina! si din cate am incercat sa aflu de pe internet cred ca am candida.si as vrea si sa ma ajutati cu un tratament. va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o infectie numita Candida. Fie ai luat-o de la partenerul tau fiindca inainte de contactul sexual (masturbarea reciproca) nu si-a facut toate analizele obligatorii, fie ai facut-o de la igiena necorespunzatoare (maini si organe genitale spalate superficial sau deloc). Nu esti virgina, fiindca ai avut contact sexual, chiar fara penetrare. Masturbarae de catre partener este contact sexual in toata regula, iar virgina este numai o femeie care nu a avut contact sexual. Asa ca ideea ca ai fi virgina este doar o minciuna care te face rau de tot de ras.
Menstra iti poate intarzia fie de la infectie (caz in care este foarte grava), fie de la o posibila sarcina. Nu e nevoie de penetrare pentru sarcina. daca o picatura cat un varf de ac din acel lichid a ajuns pe vulva ta in perioada fertila, e absolut suficient sa fii insarcinata. Am vazut o tanara careia i se ejaculase pe vulva si care era insarcinata, desi nu avusese loc niciodata nici o penetrare (sigur, ea nu sustinea ca e virgina, fiindca era informata si inteligenta, dar era uimita ca a ramas insarcinata asa, fara penetrare, considerand ca riscul e minim, desi nu este chiar asa). Presupun ca n-ati folosit nici o metoda de contraceptie, asa ca nu poti exclude o sarcina din principiu.
Nu poti primi tratament pe internet pentru Candida. In primul rand ca daca esti gravida, va trebui sa amani tratamentul pana dupa nastere. Daca nu esti gravida, tratamentul est ecomplex, mai ales ca infectia este atat de grava incat determina intarzierea menstrei.
Trebuie sa faci un test de sarcina din prima urina de dimineata (la minim 7 zile de intarziere a menstrei) si in aceeasi zi sa mergi la ginecolog. Discuta cu medicul in detaliu situatia si, in functie de rezultatul analizelor, vei primi tratament. Daca hiemnul este intact, iti va recolta secretie de pe vulva si iti va face o ecografie pentru a vedea starea uterului si a ovarelor. Nu amana nici macar cu o zi consultatia, fiindca situatia ta poate fi grava, chiar disperata.

2 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Daca e o infectie, singura persoana care iti poate da un tratament este medicul ginecolog. Asa ca du-te cat mai repede la un control.

| BlueEyes a răspuns:

Buna!
Cum am putea noi sa te ajutam cu un tratament? Ai o infectie acolo si trebuie sa te duci la ginecolog, el iti poate prescrie ce iti trebuie pentru ca totul sa fie in regula.Si iti spun serios,nu sta asa asteptand sa treaca,de aia exista ginecologul, cand ai o problema cat de mica te duci la un consult si gatawinking. Nu e nimic rusinos, crede-mahee hee
Succes :*