| Biu_7672 a întrebat:

Am unghia incarnata si de fiecare data cand revine la normal, la scurt timp dupa se incarneaza din nou. Imi cresc unghiile prost.
Ar trebui sa ma duc sa ma operez dar mi-e cam frica cu anestezie locala. Asa a avut un coleg si mi-a zis ca tot l-a durut. sad Ce fac? La voi cum a fost?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Cu ani in urma, am avut aceeasi problema si de teama bisturiului, nu m-am dus la doctor timp de un an.Numai ca durerea a inceput sa se extinda pe tot piciorul.In final, m-am operat si mi-am dat seama cat de bleguta am fost.Pentru ca puteam sa ajung intr-un stadiu mult mai grav.
Operatia consta in taierea acelei bucati mici de carne crescuta si o mica parte(foarte mica)din unghie. Iar anestezia se face intre degete.
Nu-ti fie teama, fugi la doctor!

2 răspunsuri:
| CoCoMona a răspuns:

Asa am auzit si eubig grin, insa mai bine sa te doare o data decat sa suferi constant.

Acum si refacerea parca e dupa noroc sau dupa cum iti tai unghia - trebuie sa-l intrebi pe medic cum trebuie sa-ti tai unghiile, spre exemplu, mamei mele i-a crescut normal unghia si nu a mai avut probleme dupa operatie, dar prietenului meu nu, are din nou probleme...insa, din cate am auzit, trebuie sa-ti tai unghiile drept, si nu "pe rotund", de aceea cel mai bine e sa urmezi SFATUL MEDICULUI!

| Ralucutzu98 a răspuns:

Eu m-am operat nu de multa vreme de cateva zile am 14 ani si mi-a fost foarte frica la operatie deoarece mi-au spus colegii au o sa ma doara.Am avut unghie incarnata si am tot tratat-o dar nu stiu de ce mi s-a facut.Acum ca m-am operat e mai bine dar sper sa nu mai trec o data prin ce am trecut astazi caci e fffffff dureros si mie mi-a facut 3 injectii in acel deget si chiar nu a fost ceva complicat.