| hatzul a întrebat:

Cum ar trebui sa-mi tai unghiile corect ca sa nu mi se mai incarneze? Marti iar ma duc sa ma operez de unghie incarnata si este pentru a treia oara...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Îți lași unghiile mai mari, îndeosebi la colțuri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

Treaba cu incarnatul se datoreaza de multe ori si incaltamintii. Daca porti chestii care te string la virf/inguste, e mult mai posibil sa ai probleme. Unghiile nu e musai sa le lasi mai mari, ci sa le tai rotunjit la capete, sa nu aiba capetele in unghi drept ca sa intre in carne usor. Eu unul nu am avut asemenea probleme, insa taica-meu a avut prin liceu fiindca facea atletism si are si piciorul foarte mic (poarta 38 desi are peste 1.75 inaltime).

| Bizon95 a răspuns:

Din pacate anumite tipuri de unghii nu poti sa faci nimic
insa eu am avut success sa le tai in afara carnii (nici un pic de taietura nu ajunge sa fie acoperita de carne/piele

si ma consider norocos ca am auzit ca pentru o unghie prapadita in carne stai in spital cateva zile si nu poti sa mergi (daca e la picior) vreo saptamana

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

La fel ca si tine, si eu am trecut prin asa ceva inca de la sfarsitul clasei a 8-a de la o pereche de papuci ce m-a strans toata seara la banchet. Am avut parte de doua operatii, in prima mi s-au indepartat lateralele unghiilor( totusi iar s-au incarnat sad ) iar in a doua parea inevitabil asa ca am preferat sa le scot definitiv( totusi a crescut ceva inapoi, o unghie mica si groasa care nu-i estetica dar totusi nu poate intra in carne)... Odata ce ti-ai intrat in carne asa vor continua ani buni, prin urmare singura solutie este inlaturarea lor. Ce-i drept chiar si cu anestezic doare putintel, insa ca barbat vei suporta deoarece este o nimic in comparatie cu lungul chin al unei unghii incarnate dureros. Si sincer sa fiu, este mult mai placut fara ele decat cu ele. Acum depinde si de doctorul de ti le indeparteaza caci mie tot mi-au iesit un fel de unghiute mici, usor rotunjoare si groase( dar chiar si asa nici nu ma incurca si stiu ca nu se mai pot incarna). Probabil cine-mi vede unghiile va crede ca am vreo ciuperca pe ele laughing Oricum, multa sanatate si recuperare rapida!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Exact, asa le are si taica-meu. Parca are unghiile mici la degetele mari, haha! happy

| andy2026 a răspuns:

Degeaba frate de fiecare dată de tot face a mea este a 5 oara acum cam 4 zile de cand am fost, sa nu faci aceiași greșeală a mine sa stai cu aia acolo pentru ca mi s-a infectat și a ieșit intr-un fel Carnea pe unghie într o parte și am fost obligat sa merg sa ma opereze la deget la picior, și la sfârșit asta a fost răspunsul medicilor ca de fiecare data asa se face.