| ColorfulRainbow a întrebat:

Am vrut sa slabesc si am cam reusit prin sport si mancare mai putina dar acum corpul meu nu e chiar pe placul meu. Am slabit si la sani si la fund si nu prea am forme.
Sa continui cu sportul? Sau mai rau fac?
Va rog, heeelp!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

Este posibil sa nu fi mancat ce trebuie. Solutia pentru a slabi frumos nu este sa mananci doar mai putin, ci sa mananci ce trebuie. Poate din acest motiv corpul a "topit" muschii si fundul (probabil) s-a lasat, la fel si sanii. Sanii, au in ei grasime foarte multa si orice cura de slabire in principiu ii afecteaza, dar exista cure care ii afecteaza mai putin, mai ales ca spui ca faci si sport.
In rezumat, daca ai ajuns la o greutate maricica mancand 5 prajituri/zi NU vei slabi armonios mancand 2 prajituri pe zi si facand sport frenetic. Este foarte, foarte mult de spus, dar incerc sa fiu expeditiv:
-mananca 1, 5 g proteine pe kg corp pe zi
-nu manca deloc dulciuri si zahar (nici macar lingurita de zahar din cafea); nu manca deloc grasimi (nici lingura de ulei din salata). Inlatura pielita de la carnea de pui, si grasimea de la alte tipuri de carne (mai putin de la peste)
-mananca legume si fructe la discretie (oricat si orice - decat daca n-ai o problema foarte serioasa - vezi 30-40kg de slabit). Incearca sa le manaci crude si sa fie cat mai felurite. Incearca in unele zile sa nu mananci fructe (decat maxim unul) pentru a da atentie si legumelor care-s mai putin apetisante dar la fel de necesare. Incearca sa le mananci crude. Spre exemplu morcovul crud are un indice glicemic mic, cel fiert il are mare, nu mai este atat de bun. Nefierti poti manca si 5kg de morcovi, fierti nu as mai fi asa libertin.
-nu uita sa mananci vreo 10-20 de nuci/saptamana, de vreo 3-4 ori pe saptamana peste, macar 10 masline/saptamana. Au acizi grasi esentiali.
-Carnea de pui incearca sa o iei de la tarani. Da, si taranii mai dau din cand in cand antibiotice pasarilor, dar nu le injecteaza cu hormoni. Din aceasta sursa este OK sa manaci de 3-4 ori pe saptamana si carne de pui, de curcan.
-de maxim doua ori carne de vita si maxim odata pe saptamana carne de oaie/miel. Carnea rosie in exces iti poate face rau, dar ai nevoie de B12, asa ca nu fi extremista. Mananc-o saptamanal.
-sportul. Este foarte bun, mai ales daca esti in perioada de crestere cand iti poti cladi muschi pentru toata viata. Muschii consuma mult mai multa energie decat grasimea asa ca paradoxal poti manca mai mult fara sa te ingrasi avand o cantitate mai mare de muschi. La ce sa fii atenta: la epuizare. Incearca sa nu faci prea mult sport ci constant si putin. Daca fugi de ex 30minute la 2 zile este suficient. Trebuie sa dai timp refacerii muschiului.

Pai cred ca respectand aceste reguli muschii tai fesieri nu vor mai fi dizolvati ci vor fi fermi, iar corpul avand toti nutrientii nu va mai pune o presiune atat de mare pe grasimile din sani, si poate le va arde pe altele din alte zone astfel sanii fiind mai fermi.

| AstralConfessor a răspuns:

Ai nevoie de masaj corporal pentru modelare. si continua cu sportul.

| Florentin98 a răspuns:

Cel mai bine pentru tine ar fi sa nu mai faci sport in fiecare zii! Odata la 2 zile si sa mananci ce poftesti uh!
Funda?

| toropeala a răspuns:

Este riscul asta sa-ti mai scada din sani si din fund daca slabesti, nu stiu daca ai ce sa faci mare lucru, in schimb vor fi mai fermi atat sanii cat si fundul odata ce faci sport