| emilia21 a întrebat:

Buna as avea o intrebare e adevarat ca poti ramane insarcinata mai repede, dupa ce ai luat acest medicament, numit duphaston?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Acţiune terapeutică: este un progestogen activ pe cale orală, similar ca structură chimică şi efecte farmacologice cu progesteronul natural. Produce un endometru secretor complet în uterul "pregătit" de estrogeni. Duphaston nu inhibă ovulaţia, nu are acţiune de tip estrogenic sau androgenic (nu determină virilizarea pacientei sau masculinizarea fătului feminin), nu are efecte adrenocorticoide sau mineralocorticoide, nu influenţează metabolismul glucidic sau nivelul plasmatic al insulinei, nu afectează activitatea enzimelor hepatice, nu influenţează coagularea sângelui sau funcţia hepatică, nu modifică curba temperaturii.
Ca indicaţii: Duphaston se recomandă în toate cazurile de insuficienţă endogenă de progesteron, şi anume: tulburări menstruale (dismenoree primară, hemoragie disfuncţională uterină, amenoree secundară), endometrioză, sindrom premenstrual, infertilitate şi avort habitual, terapie de substituţie hormonală (postmenopauză).
Este un medicament pentru fertilitate, acum depinde și de reacția organismului.
Trebuie făcute analize specifice ambilor parteneri.
Sănătate.
Pa, pa.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ramai insarcinata daca pana atunci nu ramaneai din cauza deficitului de progesteron. Dar MARE ATENTIE! Duphastonul este un hormon foarte puternic. El se ia numai in anumite zile ale ciclului menstrual, in functie de rezultatul dorit (sarciuna sau reglarea menstruatiei), precum si de rezultatele testelor hormonale si a ecografiei pelvine. Luat aiurea, dupa ureche, cum l-a luat vecina, poate da infertilitate sau poti da nastere la copii cu malformatii si ambiguitate sexuala.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, Emilia, ai sanse mari sa ramai insarcinata. Succes!

| miriam a răspuns:

Nu stiu cat de adevarat este cert este ca acest medicament ajuta la reglarea menstruatiei.

| miriam a răspuns:

In mod normal deja de la prima cutie se regleaza menstruatia, in caz contrar se pot lua incepand din a cinsprezecea zi de ciclu timp de zece zile, nu mai mult.

| emilia21 explică:

Si dupa 20 de pastile de duphaston, se regleaza ciclul sau mai e nevoie de altele, mi sa recomandat numai o cutie!

| emilia21 explică:

Am 21 de ani, iar doctorita mi-a dat pentru reglarea ciclului, crezi am sanse sa raman insarcinata dupa ele?

| emilia21 explică:

Buna brigaela, mentionez ca nu l-am luat dupa capul meu, mi-a fost prescris de catre doctorita mea! si prin urmare se poate ramane nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu cred dar e bine sa mergi la medic. Dar intrebarea mea este vrei copil? Nu stiu citi ani ai. E bine sa te gindesti bine daca e cazu sa faci bebe. Daca esti realizata si poti sa l cresti. Daca nu mai asteapta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Să te aștepți la un bebeu,...
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptr. Legiuitoarea:duphastonul inhiba ovulatia.si eu am facut tratam. cu acest med. timp de 3 luni pentru reglarea cm dar in prima luna fara el, cm a luat-o razna din nou.si eu ma lupt sa raman in sarcinata si...inca nu s-a intamplat.in unele cazuri da rezultate, dar nu e general valabil pentru toate femeile.
pentru emilia21:da e posibil sa ramai insarcinata dupa acest medicament, dar trebuie luat doar cum ti-l prescrie medicul, avand in vedere ca e vorba de hormoni sintetici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ca a ramas unpic de sprma pot ramine?

| oananicol a răspuns:

Da.Eu chiar acum iau pentru eliminarea unor chisturi de pe ovare. Dr. mi-a recomandat sa ma protejez cumva daca nu vreau sa raman insarcinata acum pentru ca acest medicament se mai da si ca fixator in sarcinile cu probleme.Eu abia am oprit anticonceptionalele din cauza ca aveam dureri de cap si de sani insuportabile in pauza de 7 zile dintre folii. din cauza asta tin metoda calendarului. Sper sa ma ajute aceasta metoda deocamdata.