| larya234 a întrebat:

As avea o mica problema. Alaltaieri seara mi-am aplicat pe fata ( acolo unde mai aveam un cos,doua) usturoi pisat. Ustura foarte tare,dar tot l am tinut toata noaptea. Cand m am trezit de dimineata, aveam niste pete rosii, in locurile unde aplicasem usturoiul. Intrebarea e: o sa treaca aceste pete? sau cum se pot trata? si dc mi s a intamplat asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce s-a intimplat? Simplu, te-ai iritat. Cine ti-a spus sa-l tii toata noaptea?! Sustin metodele naturiste dar, de unde scoateti voi astfel de metode? Acum incearca cu o crema grasa, dar nu va dispare repede. Daca nu se va atenua in doua zile, mergi la medicul de familie.

| larya234 explică (pentru anonim_4396):

In 8 zile trece? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru larya234):

Nu stiu cit de tare te-ai ars si cit de sensibila este pielea ta. Sa speram.

26 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt arsuri chimice. Iti vor trece in 10-14 zile. Poti pune pe ele Contractuibex ca sa nu ramana semne. Si nu mai apela la tratamente atat de stupide, nu inteleg ce medic ti-a prescris nebunia asta si cum nu te-ai gandit ca te vei alege cu arsuri

| larya234 explică (pentru Brigaela):

Pflaughing nici eu nu inteleg cum de nu m am gandit
dar asta e, suport consecintele

| Classy a răspuns:

Poti incerca o crema calmanta, cu galbenele sau orice crema de fata. daca nu trece iritatia, du-te la medic.Pe viitor, nu mai incerca tot felul de retete! big grin

| Mayar a răspuns:

Mai bine intrebi un medic. Intra aici >> http://www.assb.ro/ si vorbesti online cu un medic;)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Aşa păţiţi dacă "încercaţi" tot felul de "remedii casnice" pentru acnee!

Mai ales pe faţă, care este foarte SENSIBILĂ, nu se dă cu tot felul de PROSTII!

De la acel usturoi pisat te-ai iritat deoarece usturoiul este foarte "puternic".

În câteva zile vor trece aceste pete/iritaţii, iar pe viitor NU te mai unge pe faţă cu toate prostiile.

Poţi încerca să pui comprese cu apă rece sau ceai de muşeţel ( pe care le schimbi din oră în oră ), să te ungi cu diverse creme ( de gălbenele/muşeţel, sau cu antibiotic - gen Triamcinolon, Tetraciclină, etc. ) de 3-5 ori pe zi...

Toate cele bune.

| larya234 explică (pentru bursuc001):

Mersi mult

| larya234 explică (pentru bursuc001):

Inca o mica intrebare: petele au o pielicica maronie, si pe net am citit cum ca e o arsura de gradul 3 sau ceva asemanator? ai o idee sau un sfat ceva?laughing

| bursuc001 a răspuns (pentru larya234):

Cu plăcere!

DA, într-adevăr, este un fel de "arsură" ( chimică ) datorată faptului că usturoiul este foarte "puternic".

Poţi folosi o Cremă ( cum spuneam mai sus ), sau Contractubex gel ( cum spunea @Brigaela ), ori alte creme pentru arsuri...

Vezi, spre exemplu, Prospectul Contractubex la linkul :
http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=3441

O seară frumoasă.

| larya234 explică (pentru bursuc001):

Si pot ramane semne?

| bursuc001 a răspuns (pentru larya234):

Nu au de ce să rămână semne, stai liniştită.

| larya234 explică (pentru bursuc001):

Pai mi-au ramas niste pete
pot scapa de ele?

| bursuc001 a răspuns (pentru larya234):

Petele respective NU dispar aşa de repede : durează 2-4 săptămâni până se regenerează pielea în acea zonă.

Deci, trebuie să ai RĂBDARE!
Să te ungi în continuare cu o cremă.

Toate cele bune.

| larya234 explică (pentru bursuc001):

Dar dispar in cele din urma si asta e bine, nu?laughing

| bursuc001 a răspuns (pentru larya234):

Da, cel mult în 4 săptămâni, ar trebui să dispară şi acele pete.

| larya234 explică (pentru bursuc001):

Si daca nu dispar, ce ma fac?laughing)
aolo, m a mancat undeva pe mine sa fac asta :3

| ElenaSA a răspuns:

Ai tinut prea mult usturoiul.Acum daca te dai cu altceva sa nu patesti la fel. Poate te speli cu ceai de musetel sau galbenele.Dar la tine e periculos daca exagerezi.

| larya234 explică (pentru ElenaSA):

Pai si, ai putea stii daca o sa treaca in 7-8zile?

| ElenaSA a răspuns (pentru larya234):

Mai bine mergi la dermatolog daca vrei ceva cu efecte rapide. Poti intreba si la plafar. Daca nu e grava problema poate sa treca.

| larya234 explică (pentru ElenaSA):

Okiii
mersi

| SaveTheNature a răspuns (pentru larya234):

Trece in 7-8 zile garantat. Pielea ta a fost mai sensibila la acizii din ustroi. Alte persoane nu s-ar fi iritat.

| larya234 explică (pentru SaveTheNature):

Mersi

| AlinnaAly a răspuns:

Buna! Te-ai iritat de asta au aparut acele pete. Poti da cu o crema de galebene. Vor trece cu siguranta! :*