| anonim_4396 a întrebat:

Buna,as vrea sa imi recomandati niste produse pentru ten.Problema mea este ca de la 12 ani am inceput sa folosesc fond de ten(desi nu aveam absolut nimic)si era din ala la 4 lei dar si foarte multe creme, geluri de curatare, lotiuni care odata ce le luam nu le foloseam decat o saptamana apoi le aruncam si imi luam altele. Timpu a trecut si acu am 19 ani si de atunci pana acum tenul meu este distrus, pielea nu mai are elasticitate.Am fost la dermato si mi-a zis ca inca nu e distrus asa de tare si mi-a recomandat produse din gama bioderma(tot ce exista pentru ten)si dupa vreo cateva saptamani tenul si-a mai revenit dar dupa un timp tot la fel era ca inainte.Ce as putea face sa imi repar tenul daca se mai poate face ceva? M-am saturat de tenul meu imi vine sa ma tai pe fata si mama m-a lasat mereu sa fac ce vreausi sa ma dau cu ce vreau eu. Momentan folosesc un gel de curatare Vichy si vreau sa imi cumpar si crema LA ROCHE POSAY. funda restul vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai folosi fond de ten sau creme. Abia iti infunda porii si cea ce ar trebui eliminat se aduna sub piele. Curata-l cit poti de des cu ce se ptriveste tipului tau de ten (uscat, normal, gras) si lasa-l sa respire.
Si te rog sa repostezi acest anunt sa vada toate tinerele care incep prea devreme cu asta si nu vor sa asculte de nimeni, ce se poate intimpla.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da asa este, regret foarte foarte foarte mult.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Te cred ca regreti. Dar ar trebui sa inteleaga toate fetitele sub 20 de ani. Asa cum nu ai ascultat tu, nu asculta nici ele de mame sau matusi. Poate de cineva de virsta lor si patita, vor asculta.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai ce sa-i faci, asta este, asuma-ti propriile fapte. Foloseste permanent produsele recomandate de dermatolog, vor mai atenua imbatranirea. Dar, din pacate, imbatranirea este un proces ireversibil, nu ai ce sa-i mai faci. Si eu as vrea sa mai am energia la de 14 ani, dar nu am cum sa mi-o aduc inapoi, ma multumesc cu ce am. Cu atat mai mult ar trebui sa o faci tu, care ai vrut sa se intample asa, ti-ai dorit si ai contribuit activ la imbatranirea ta.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Folosește direct vitamina A, uleioasă sau ulei de migdale dulci.
Pa, pa.

| Mymiii a răspuns:

Nu te mai da cu fond de ten! Este cea mai mare prostie pe care ai facut-o! Esti si mult prea tanara pentru fondul de ten! Esti si in perioada in care apar cosurile, deci, este mai dificil sa scapi de ele! Eu iti recomand sa folosesti ulei esential de Tea Tree, ulei de Neem, ulei de rozmarin, crema Ivapur k... Poti folosi cu incredere si masti de fata! Incearca sa iti cureti corect tenul, sa ti-l hidratezi si daca nimic nu da roade, du-te la un dermatolog!