| AnnaMaria237 a întrebat:

As vrea sa ma ingras si nu stiu cum sa o fac, am incerc cu niste Diete dar nu am avut prea mult succesc si as vrea sa incerc cu niste suplimente sau cu programul de ingrasare de la Herbalife.
Imi puteti da niste sugestii cu suplimente sau chestii de genu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Pana si pe cutiile suplimentelor alimentare scrie ca acele substanțe luate regulat nu înlocuiesc mesele principale, sănătoase și copioase. Cu alte cuvinte, nici măcar un kg de ce vrei tu nu poți avea în plus sau minus dacă nu depui efort sau nu mănânci corespunzător. Suplimentele alimentare sunt mai periculoase decât mesele de zi cu zi, de aceea e bine sa ti le recomande un medic pentru a nu ți face rău singur/a

| AnnaMaria237 explică (pentru Donsavas):

Ar trebui sa merg la un medic sau la un nutritionist?

| Caro34 a răspuns (pentru AnnaMaria237):

Poți merge si la nutritionist, dar in tine e solutia! Încearcă sa ai 3 mese regulate plus 2 gustari, plimbări in aer curat 15 min., somn minim 8 ore si atenție ca gastrita revine! Ia regulat pansamentele stomacale si mănâncă bine plus hidratare! Numai bine!

| Donsavas a răspuns (pentru AnnaMaria237):

La ambii, doar sa nu faci lucrurile de capul tău! E ușor sa greșești.

| AnnaMaria237 explică (pentru Caro34):

Multumesc mult pentru sfaturi! Numai bine

| AnnaMaria237 explică (pentru Donsavas):

Multumesc mult pentru sfauri, numai bine!

| Caro34 a răspuns:

Eu zic sa mergi la un medic endocrinolog, sa faci niste analize si sa vezi ce iese acolo fiindca este posibil sa ai probleme cu tiroida si vei primi niste medicamente specifice, apoi te vei ingrasa fara probleme pana la kg normale. Daca nu ai nimic, atunci nu te ingrasa aiurea fiindca mai tarziu grasimea e favorizatoare de diferite boli si nu cred ca vrei sa fii bolnava in floarea varstei. Apoi daca deja ai tot incercat si nu ti-a reusit, e clar ca este o problema undeva: tiroida, stomac, stres, nesomn etc. Numai bine!

| AnnaMaria237 explică (pentru Caro34):

Am 17 ani si am 40 kg si 1, 62 inaltime. Am avut o gastrita de curand dar am tratat.o
Am avut si perioade de insomnie si lipsa de pofta de mancare probabil din cauza stresului si problemelor si in 3 luni am slabit 7-8 kg.