| emilia21 a întrebat:

Buna as vrea sa stiu care sunt semnele sarcinii in prima luna, de vreo saptamana ma simt tare obosita, fara energie, si nu suport fumul de tigara. dar totusi as vrea sa le stiu pe toate, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Unele femei nu au nici un simptom.
Altele acuza balonari, mici dureri de sani sau de abdomen, somnolenta sau dimpotriva insomnii, greata la mirosuri puternice sau cand le e foame.
Eu am urmarit cat de cat cazul tau. Ar trebui ca un test de sarcina facut acum sa fie mai mult decat suficient pentru a sti daca esti insarcinata.

3 răspunsuri:
| dy a răspuns:

Primul semn este intarzierea ciclului, apoi sanii durerosi, se maresc, schibarea poftei de mancare(sau ai manca tot timpul, sau nu poti manca, n-ai pofta!), poate apare greata sau intoleranta la mirosuri, apar modificari ale starii emotionale(razi mai usor, plangi mai usor), incet, incet se coloreaza areola mamara si mamelonul...etc dupa prima luna... Dar de ce nu faci un test de sarcina? Oricum orice semn sau simptom apare dupa data la care trebuie sa-ti vina ciclul, sau mai bine zis, dupa 8-9 zile de la fecundatie, cand embrionul se fixeaza in uter!

| mioara a răspuns:

Dimineata cu stare de voma, mirosuri de toate felurile nu le vei suporta, parfum etc...